Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Допомогти підліткам знайти суперсилу

28.03.2019

За даними Міністерства соціальної політики, підлітки-вихованці українських інтернатів вкрай рідко потрапляють у сім’ї. Діти, яких так і не взяли на виховання прийомні батьки та опікуни, відчувають величезний стрес, почуваються непотрібними. Фонд Ріната Ахметова перейнявся цією проблемою та провів експериментальну зустріч на тему «Як підлітка з інтернату мотивувати до розвитку свого потенціалу та допомогти знайти Суперсилу?».

Захід проходив у форматі експертних груп. Представники державних органів, психологи та фахівці з питань усиновлення спільно спробували зрозуміти: як максимально ефективно донести до вихованців інтернатів ту думку, що вони мають усі можливості для самореалізації.

– Десять років тому в українському суспільстві не заведено було говорити про всиновлення. Ця тема вважалася соромітною, що позначалося й на кількості охочих усиновити дитину – таких було мало. Фонд Ріната Ахметова у 2009 році розпочав програму «Сирітству – ні!». Головною метою було змінити ставлення суспільства до всиновлення. Можна констатувати, що ця місія виконана. Завдяки спільним зусиллям Фонду та держави в Україні сформовано культуру всиновлення. Суспільство пройшло величезний шлях від «соромно» до «повсякденно». Завдяки програмі «Сирітству – ні!» понад 9300 дітей знайшли сім’ї, і відсоток усиновлених дітей залишається високим. Сьогодні ми стоїмо перед новим викликом – як допомагати дітям від 13 років, яких практично не всиновлюють. Потрібно зробити так, аби ці діти почувалися повноправними членами суспільства, – сказала Тетяна Кухоцька, директор із розвитку проектів Фонду Ріната Ахметова.

Керівник громадської організації «Музей Сікорського» Віктор Гріза наголосив на важливості того, що на зустріч, присвячену проблемі мотивації вихованців інтернатів, були запрошені не лише фахівці у сфері всиновлення, а й представники бізнесу, креативних агентств і культури.

– Тут важливий досвід кожного, тому що нам потрібно розв’язувати складне завдання. Діти в інтернатах живуть надією на всиновлення. Багато з них так і доживають до свого випуску, починаючи самостійне життя з усвідомленням того, що надій не залишилося. Це великий стрес. Хотілося б мотивувати таких дітей. Думаю, найкраще робити це, розповідаючи їм історії успішних людей, які досягли всього всупереч, а не завдяки, – зазначив Гріза.

– Таким дітям важливо чути від когось, що вони мають силу щось змінювати у своєму житті, – сказала провідний фахівець Київського центру соціальних служб, психолог Любов Лоріашвілі.

Експерт Фонду Ріната Ахметова, гештальт-терапевт Марина Сорокіна звернула увагу на те, що соціальне середовище займає головну роль у житті підлітків. У цьому віці людині важливо побачити сенс у житті та поставити перед собою мету.

– У дітей ще недостатньо досвіду, щоб спиратися на якісь свої знання і вміння, тому побачити сенс і мотивуватися вони можуть лише завдяки зовнішньому впливу, – вважає психолог.

– Десять років тому ми й не мріяли, що в Україні буде розвинутий інститут усиновлення, що працюватимуть наставництво, патронат, що будуть вузькі фахівці із соціальної роботи. Навіть законодавчої бази не було. Зараз це складники державної політики. Але потрібні й нові форми роботи з проблем усиновлення та адаптації дітей, які так і не знайшли сім’ю. Проект Фонду Ріната Ахметова спрямований саме на розв’язання цих завдань, – сказав заступник директора департаменту забезпечення прав дітей та оздоровлення Міністерства соцполітики України Володимир Вовк.

Психолог Олена Петрушкевич, яка працює з підлітками з інтернатів, зазначила для себе ідею однієї з учасниць експериментальної зустрічі, яка запропонувала залучати до мотиваційної роботи з підлітками з інтернатів їхніх однолітків:

– Сьогодні чимало неповнолітніх самі заробляють гроші. Наприклад, ті ж відеоблогери. Думаю, буде доречно запросити їх поділитися досвідом із дітьми з дитячих будинків. Крім того, дуже хочеться привезти в інтернати випускників, які вже десь працюють, щоб вони розповіли: «Ось так склався мій шлях. Якби я повернувся у свої 14 років, було б чудово, щоб хтось пояснив мені певні речі». Або: «Дуже шкодую, що я тоді не вчив англійську мову, тоді б я одразу гарну роботу отримав. А то два роки без вихідних». І підлітки не змогли б дорікнути їм, мовляв, ви не знаєте, як нам тут, а вчите жити…

За підсумками семінару експерти представили свої напрацювання. Вони будуть використані в межах нових мотиваційних зустрічей, які в інтернатних закладах проведуть амбасадори Фонду Ріната Ахметова.