Поки одних дітей намагаються вивезти подалі від військовиї дій, інших повертають з евакуації
В безпеці, але без сім’ї
До міст Кремінне та Сіверодонецьк повернулися діти, яких влітку евакуювали до Одеської області. Про це розповіла Аксана Філіпішина – Представник Уповноваженого Верховної Ради з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності.
За її словами, дітей привезли ще 6-го січня. Діти скучили за домом, тобто за місцем свого постійного проживання – інтернатом. Власне, це і стало офіційною причиною повернення дітей, незважаючи на загострення військових дій на Луганщині та Донеччині.
132 дитини-сироти та дитини, батьківського піклування, з евакуації повернулися до Луганшини Відео: телеканал ЧП.Info
Аксана Філіпішина – Представник Уповноваженого Верховної Ради з питань дотримання прав дитини: «При спілкування з дітьми, ми з’ясували, що діти не затравлені, не залякані, життєрадісні. Повернення відбулося за їх ініціативи, їхнім бажанням. Саме до території, де зареєстровані діти».
Нагадаємо, наприкінці грудня минулого року волонтери, які взяли шефство над переселеними дітьми в інтернатах Одеської області, виступили проти повернення своїх підшефних додому. Мовляв, хоч в Сіверодонецьку та Кримінній не гримлять постріли, але подальшу ситуацію передбачити складно та й кількість дітей, яких потрібно вивозити, збільшується.
Держслужбовці стверджують, що в евакуації майже неможливо реалізувати право дитини на сім’ю. Власне, це і стало ще однією причиною, чому дітей поспішили повернути до Луганщини, - каже Аксана Філіпішина. На жаль, і досі Урядом не врегульовані судова процедура про усиновлення та рішення органів опіки та піклування про сімейні форми виховання за новим місцем проживання дитини. Через це майже 3000 дітей позбавлені права на сім’ю. Пошук сімей для цих дітей на разі не уточнюється. Поки що ці питання, як і евакуація, вирішуються ситуативно.
В державі і досі немає системного плану евакуації дітей Відео: телеканал ЧП.Info
«Питання, яке ми продовжуємо ставити – це комплексний, на державному рівні підхід, а не тільки ситуація, що виникла з Донецькою та Луганською областю, - каже Представник Уповноваженого. – На сьогодні, питання евакуації вивезення дітей вирішується точечно, по мірі надходження проблеми по конкретному населеному пункту, обласною адміністрацією – Донецькою та Луганською на домовленості з губернаторами, з керівництвом інших областей. Питання харчування дітей, забезпечення одягом, зміни кошторисів, перекидки грошей на утримання цих дітей, питання штатного забезпечення, абсолютно не вирішено».
Близько 2000 дітей з Донецької та Луганської областей з інтернатних закладів потребують евакуації
З січня цього року з населених пунктів, куди досягають обстріли – Дзержинськ, Лисичанськ, Дебальцево, Маріуполь, Новотошківка, вивезено близько 500 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За оцінками Аксани Філіпішиної, ще близько 2000 дітей з Донецької та Луганської області з інтернатних закладів потребують евакуації.
Є проблема по «домашнім» дітям, які виїхали без батьків. З різних причин, батьки відправляли своїх дітей на мирну територію України у супроводі родичів та знайомих, залишаючись на окупованій території. Тепер ці діти не можуть отримати грошову допомогу як тимчасові переселенці. Для цього в дитини має бути законний представник, тобто батьки. Це стосується і права на медичне обслуговування, освіту, реєстрацію проживання. Скільки на разі таких дітей, також невідомо.
Діти, які переїхали з зони АТО без батьків, не можуть отримати державну допомогу Відео: телеканал ЧП.Info
«На жаль, у нас немає статистичних даних, які вже перетнули, скажімо так, переселилися і самі без супроводу дорослих виїхали із територій так званих ДНР, ЛНР і на разі не можуть сьогодні отримати статус переселенців і отримати компенсації і виплати, передбачені відповідними постановами Уряду від 1-го жовтня 2014 року. Бо власне як постанови, так і закон передбачають отримання законними представниками. Діти, які не мають статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, законних представників мають в особі батьків».
Представник Верховної Ради з питань дотримання прав дітей звернулася до Міністерства соціальної політики з проханням офіційно роз’яснити по 5-ій статті Закону України «Про охорону дитинства» про надання допомоги й пільг для тимчасово переміщених дітей.
sirotstvy.net