Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

П’ять ефективних порад для виховання дітей без покарань: Фонд Ріната Ахметова зібрав дієві методи

27.03.2025

Часто, коли дитина не слухається батьків або робить щось не так, як їм хотілося би, її карають. Утім, у момент покарання дитина не думає про природні наслідки, до яких привів її вчинок. Ті батьки, які замислюються над своїми діями, напевно розуміють, що покарання не допоможе досягти успіху. Мета виховання полягає у тому, щоби навчити дитину встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Виховання дітей без застосування покарань — це шлях до здорових і гармонійних стосунків у родині.

У березні Фонд Ріната Ахметова організував онлайн-захід «Теплі зустрічі» на тему «Дисципліна без покарань. Вебінар провела Анна Бурик, методистка та тренерка Київського міського центру соціальних служб. Вона розповіла учасникам, у чому полягає різниця між дисципліною й покаранням, та як виховувати дитину без застосування покарань.

Далі ми зібрали найбільш дієві поради для батьків, вихователів та опікунів, які допоможуть вам створити атмосферу підтримки та взаєморозуміння.

ПОРАДА №1
Чітко позначте межі
Дитина має розуміти, що у вашій сім'ї є допустимим, а що – ні. Якщо батьки кричать один на одного, марно вимагати від дитини не підвищувати голос. Вона бачить, як спілкуються дорослі, і точно копіює їх модель поведінки.

ПОРАДА №2
Вмійте визнавати власні помилки
Якщо ви залишили чашку на краю столу, а дитина, пробігаючи, її зачепила та розбила, хто допустив помилку?

ПОРАДА №3
Хваліть за хорошу поведінку
Нагороджуйте дитину за хорошу поведінку, акцентуючи увагу на її досягненнях. Це мотивує дитину повторювати позитивні вчинки і допомагає зменшити прояви негативних емоцій.

ПОРАДА №4
Будьте спокійними в складних ситуаціях
Коли дитина вчиняє щось не так, важливо зберігати спокій. Замість того, щоб карати, спокійно поясніть, чому її вчинок є неприпустимим.

ПОРАДА №5
Будьте прикладом для наслідування
Діти вчаться, наслідуючи батьків. Якщо ви хочете, щоб ваша дитина була ввічливою, терплячою та емпатійною, демонструйте ці якості у своєму повсякденному житті.

Слідкуйте за оновленнями Фонду Ріната Ахметова на сайті https://bit.ly/3XN1gu2

Фонд Ріната Ахметова докладає зусиль, щоби кожна дитина виховувалася в сім’ї та була оточена підтримкою та турботою. Завдяки програмі «Сирітству — ні» вже майже 11 тисяч дітей в Україні знайшли нові родини.