Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Як же добре жити вдома!» – історія Альбіни Бойко

18.10.2021

Унікальний Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» зібрав уже майже 4 тисячі свідчень жителів Донбасу, розказаних із перших вуст. Вони оповідають про долі людей, життя яких назавжди розділилося на «до» і «після» збройного конфлікту на сході країни. Альбіна Бойко – мама дитячого будинку сімейного типу (ДБСТ). Сім’я виховує 12 дітей. Жінка з жахом згадує початок бойових дій. Війна виявилася ще більшою бідою, ніж раніше пережиті проблеми зі здоров’ям. Ці події змусили по-іншому подивитися на своє життя.

– Із початком війни я зрозуміла, що до цього хвилювалася лише за своє життя через онкологію, а тепер виявилося, що хвилюватися потрібно за життя моїх дітей. До війни була одна біда, а з війною почалася біда страшніша. Ми виявилися нікому не потрібні, на ДБСТ припинили виділяти гроші. Ось що було страшно, – згадує авторка історії.

Жінка розповідає, коли війна прийшла у їхне село Торець (розташоване у Слов’янському районі)  сім’я вирішила купити продукти на останні гроші. Завдяки цьому вдалося нагодувати багатьох людей, які в той час втікали зі Слов’янська. За її словами, люди в таких екстремальних ситуаціях  потребують не стільки матеріальної допомоги, скільки продуктових наборів.

– Навіть під час карантину, коли Фонд Ріната Ахметова надсилав нам продуктові набори, ми ділилися з іншими сім’ями, які дійсно потребували продуктів. Це була дуже потрібна й важлива допомога, – говорить Альбіна Бойко.   

Після звільнення Слов’янська родина взяли ще двох дітей – Андрія і Сашу з Горлівки. Хлопці жили в інтернаті. За їхніми розповідями, коли почався обстріл Горлівки, їх усі кинули й розбіглися хто куди. Хлопцям допомогла вижити медсестра інтернату, забрала їх із собою.

– Один чоловік сказав, що дітей звідти треба вивозити, і домовився, щоб Андрійка й Сашка відправили разом з іншими дітьми на море. А вже звідти хлопці потрапили в реабілітаційний центр у Червоному Лимані, це поруч із нами. Саме там ми й зустрілися, – розповідає жінка.

Фонд Ріната Ахметова планує до 2025 року зібрати 100 000 історій у Музеї «Голоси Мирних». Фонд розповідає та буде розповідати про долі жителів Донбасу якомога більшій кількості людей.

– Музей «Голоси Мирних» – це безпрецедентний документальний проєкт, мета якого – розповісти всьому світові про пережите людьми на Донбасі. Це джерело правдивих історій, розказаних особисто тими, хто пройшов через жахи збройного конфлікту. Це найбільша в Україні колекція свідчень Мирних. Важливо зберегти кожне з них, щоб таке більше ніколи не повторювалося, заради кращого майбутнього, – зазначила головна директорка програм Фонду Ірина Блажан.

Якщо ви житель Донбасу, розкажіть свою історію світові! Для цього перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповніть невелику анкету. Також ви можете звернутися за телефоном гарячої лінії 0800509001 і попросити про психологічну допомогу. Її надають фахівці, які пройшли навчання за курсом «Травма війни».