Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Уламок зупинився за кілька міліметрів від сонної артерії сина» – історія Оксани Будзак

06.12.2021

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» продовжує документувати історії людей, які стали свідками воєнного конфлікту на сході України. Мета – розказати всьому світові про події на Донбасі та мирних жителів, життя яких вони змінили назавжди. 

Оксана Будзак родом із села Трудівське, неподалік Донецька. Під час одного з обстрілів снаряд розірвався поряд із її будинком. Син був серйозно поранений, уламок зупинився за кілька міліметрів від артерії і ледь не коштував йому життя. Хлопець отримав психологічну травму та довго відновлював пошкоджену руку.

– Поруч стріляли, але що саме нас торкнеться, ми не могли навіть і подумати. У 2014 році, влітку, були перші обстріли. Було страшно, ми не розуміли ще, куди стріляють – від нас або до нас. У 2017 році, коли син і чоловік дістали поранення, це було вперше за три роки. Перший і єдиний раз, коли обстріляли село, – розповіла героїня історії.

Почуття страху не залишало жінку ні на мить. Однак у той момент вона усвідомлювала, що на кону стоїть життя її близьких людей.

– Я чітко розуміла, що мені не можна впадати в істерику. Адже в мене двоє моїх чоловіків улюблених, вони поранені, і мені потрібно їх перев'язати, мені потрібно телефонувати у швидку. Чекали довго швидку. Вона не приїжджала, поки обстріл не закінчився. Це було найстрашніше в житті – очікування. Коли ти не можеш зупинити кров і розумієш, що потрібно терміново в лікарню, – згадує жінка. 
Згодом лікарі сказали, що уламок зупинився всього за два міліметри від сонної артерії сина.

– У сина серйозне поранення було. Операцію йому робили, осколок витягували. Як лікар нам сказав, він був за два міліметри від сонної артерії. Помер би на місці, якби осколок трохи далі пройшов. Він, як у бронежилеті, каже, у сорочці народився, – ділиться Оксана Будзак. 

Жінка говорить, що в найважчу хвилину на допомогу сім'ї прийшов Фонд Ріната Ахметова.

– Фонд Ріната Ахметова допомагав нам. Поранення сина і чоловіка сталося в п'ятницю, а в суботу вранці мені вже зателефонували з Фонду й запропонували допомогу. На той момент ліками лікарня допомагала, щось ми самі. А ось коли лікарі сказали, що нам потрібна реабілітація, ми її не могли собі дозволити, і я зателефонувала до Фонду. Вони допомогли. Ми їздили два роки поспіль на реабілітацію від Фонду Ріната Ахметова. Дякуємо. Щиросердно дякуємо! – підсумувала героїня. 

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу, в рамках якого Фонд планує до 2025 року зібрати 100 000 свідчень мирних жителів, постраждалих унаслідок збройного конфлікту на Донбасі.

– Ми не можемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн- і офлайн-проєкти, а ще – як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і допомагатиме мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, допоміг вижити мільйонам людей. За кожною з них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів історій Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого і сьогодення заради кращого майбутнього, – говорить Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

Щоб залишити свою історію та зробити внесок у збереження пам'яті, жителям Донбасу та переселенцям досить перейти за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповнити невелику анкету або залишити свої контактні дані для зворотного зв'язку. Також Мирні Донбасу можуть звернутися до Фонду за безплатною психологічною допомогою, зателефонувавши за номером 0800509001.