Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: «Про колишнє безтурботне життя залишалися лише спогади» – історія Костянтина Єлісєєва

12.11.2021

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу, в рамках якого планується до 2025 року зібрати 100 000 свідчень мирних жителів, які постраждали внаслідок збройного конфлікту на сході країни.

– Ми не можемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн- і офлайн-проєкти, а ще як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і буде допомагати мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів свідчень Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого та сьогодення заради кращого майбутнього, – каже Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.

До 2014 року Костянтин Єлісєєв із Єнакієвого вважав себе абсолютно щасливою людиною. У нього була престижна робота, він виховував дочок, робив ремонт у квартирі. З дружиною будували плани і з надією дивилися в майбутнє, яке незабаром виявилося не таким безхмарним, як хотілося. У місто прийшла війна. Чоловік не поїхав з міста навіть під час обстрілів, він залишився добровольцем на заводі, щоб обслуговувати бомбосховище.

– За шість років проживання у місті бойові дії доводилося бачити багато разів. Але була подія, яка досі залишилася в пам’яті. У грудні 2014 року була потужна перестрілка. Гуркіт стояв такий, що посуд підстрибував у серванті, а в школі й житлових будинках неподалік повилітали вікна. Було страшно, тому що не знали, чого очікувати будь-якої миті, – згадує автор історії.

Через ситуацію в місті значно скоротилася зарплата, а щоб зняти її, потрібно було виїхати на підконтрольну Україні територію. Грошей ледь вистачало на найнеобхідніше – їжу. Молодшій доньці на той час було два роки.

– Нам дуже допомогла гуманітарна допомога від Фонду Ріната Ахметова. Чесно, коли немає грошей і ти розумієш, що твої діти на межі голоду, дякуєш за будь-яку допомогу. Війна багато в чому об’єднала людей. Загартовані загальним горем, багато працювали до пізньої ночі й допомагали розвантажувати машини з провізією, – розповідає Костянтин Єлісєєв.

«Голоси Мирних» – це онлайн-музей, який уперше в Україні об'єктивно й повно документує свідчення мирних жителів, постраждалих від воєнних дій на Донбасі. Це простір, у якому Мирні можуть відкрито розповісти свою особисту історію і таким способом звільнитися від тягаря мовчання. Зібрані матеріали – це унікальна база для істориків, дослідників, журналістів, а також для написання книг, створення документальних, художніх фільмів та інших проєктів, які допоможуть зберегти історію, як вона є.

Щоб залишити свою історію та зробити внесок у збереження пам'яті, жителям Донбасу та переселенцям досить перейти за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповнити невелику анкету або залишити свої контактні дані для зворотного зв'язку. Також Мирні Донбасу можуть звернутися до Фонду за психологічною допомогою, зателефонувавши за номером 0800509001.