Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: історія Валентини Волох

16.08.2021

Унікальний Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» документує свідчення мирних жителів, які постраждали внаслідок збройних подій на Донбасі. У ньому вже зберігається понад 2000 історій, але це лише початок. Мета – зібрати 100 000 історій до 2025 року. Музейні матеріали – це унікальна база для істориків, дослідників, журналістів, а також для написання книг, створення документальних, художніх фільмів та інших проєктів, які допоможуть зберегти історію, як вона є.

– Музей «Голоси Мирних» – це простір гуманізму, простір роботи з травмою війни, простір роботи з пам'яттю. Це територія прийняття, місце для роздумів і рефлексії. Саме тому збір свідчень супроводжують психологи, які працюють із травмою війни. Для всього світу – від дипломатів до міжнародних гуманітарних місій – Музей стане джерелом правдивих історій Мирних Донбасу, розказаних від першої особи, власними голосами людей, які пройшли через жахи збройного конфлікту, – пояснила Юлія Єршова, директорка Департаменту комунікацій Фонду.

Валентина та Сергій Волох дивом вижили під руїнами власного будинку в селищі Новолуганське Донецької області. Кажуть, що побували у пеклі. 

– Три стіни знесло відразу, цегла валиться. Потім стріляли, перебили нам і газ, і електрику. Такий вибух страшний був, що я думала, вже все, кінець світу. Дід лізе до мене – мене камінням засипало. Нас через вікно витягли та на швидкій до Світлодарська відвезли, – згадує Валентина.

Двоє людей похилого віку, яким майже по 80 років, були змушені протягом місяців лікуватися у стаціонарі лікарні. Потім оселилися у будинку внучки, яка, як і вони, живе в Донецькій області. Але наслідки душевних і фізичних травм не перестають їх турбувати.

– Зиму пролежали ми в лікарні. Дружину раніше виписали, залишили за мною доглядати. А мені стяжка потрібна, збирання кісток – їх розтрощило осколком міни. Не зростаються кістки, роки вже немалі, – говорить Сергій Волох.

Для Музею Фонду Ріната Ахметова важливо зберегти кожну історію заради майбутнього, заради миру. Якщо ви мирний житель Донбасу, про пережите вами теж повинні дізнатися! Розкажіть свою історію! Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story та заповніть невелику анкету або звертайтеся на телефонну лінію 0800509001, щоб зробити свій внесок у збереження пам'яті.