Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: історія Аміни Фараджової
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--7fa5657fcf0a2494b162b45c7efbdf6adb2ea5f5/web%20%D0%B4%D0%BB%D1%8F%20%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B9.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22web+dlya+glavnoy.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27web%2520%25D0%25B4%25D0%25BB%25D1%258F%2520%25D0%25B3%25D0%25BB%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B9.jpg)
Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» – найбільше в Україні зібрання історій мирних людей Донбасу, які постраждали внаслідок бойових дій у регіоні. Серед них – розповідь про долю Аміни Фараджової. Дівчина поділилася своїм болем через важку дійсність, у яку потрапила вона та жителі міста Макіївки.
Музей «Голоси Мирних» – це проєкт світового масштабу. Фонд мріє зібрати мільйон історій, а до 2025 року ставить собі за мету - 100 000 свідчень мирних, аби розповісти про події на сході України людям в різних країнах.
Аміна згадує, як потрапила з батьком під обстріл на вулиці свого міста, як змушена була постійно боятися за своє життя і за життя близьких людей.
– Одного разу йшли з татом зустрічати маму з автобуса, раптом почали стріляти дуже сильно, дуже. У мене аж паніка почалася, істерика. А йти чимало, але ми ж не могли кинути її одну.
Дівчина розповідає про розгром, який запанував у раніше мирному і затишному місті.
– Перший раз зіткнулася з війною, коли снаряди влучили в школу. Там завод є і поруч розбиті будинки, машини перекручені, усі паркани побиті. Мені страшно було дуже, – каже Аміна.
Зараз Аміна шкодує, що немає можливості бути поруч із родичами, оскільки сім'ї змушені були приймати рішення про переїзд задля порятунку життя.
– У дитинстві ніколи не розуміла, коли у листівках писали «мирного неба над головою». Завжди думала: «Ну, навіщо? Люди начебто нормальні, здорові, цивілізовані». Ніколи не розуміла, навіщо так бажають. До певного моменту, – ділиться дівчина.
Серед історій Музею Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних» чимало оповідей дітей або тих, хто сьогодні вже повнолітні, а на момент трагічних подій були ще школярами. Історія Аміни Фараджової – одна з них. Також у Музеї чимало свідчень родин, які під кулями рятували дітей і людей старшого віку.
– Ми не зможемо відкрити музей у Донецьку, тому створюємо його онлайн. Він буде працювати як онлайн-архів, онлайн-експозиції, онлайн і офлайн-проєкти, а ще – як медіа. Рінат Ахметов допомагав, допомагає і допомагатиме мирним жителям Донбасу. У 2014 році був створений Гуманітарний Штаб, який надав безпрецедентну за своїми масштабами допомогу і, по суті, врятував мільйони життів. За кожним із них – своя історія. Ми хочемо створити головний у світі архів історій Мирних. Ми віримо, що таким чином зберігаємо голоси з минулого та сьогодення заради кращого майбутнього, – каже Наталія Ємченко, член Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.
Ваша історія теж має значення! Розкажіть її світові. Перейдіть за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/uk/my-story та заповніть невелику анкету, аби зробити свій внесок у збереження пам'яті.