Музей Фонду Ріната Ахметова «Голоси Мирних»: Анна Брюховецька покидала Донецьк на вікенд, але поїхала на роки
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--b6e255cbbeef03eeb314325be6ecbd6e9421c9b2/web2.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22web2.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27web2.jpg)
Фонд Ріната Ахметова розповідає про долі людей Донбасу всьому світові. Для цього був створений Музей «Голоси Мирних», який уже зібрав близько двох тисяч історій жителів Донецької й Луганської областей та переселенців, а до 2025 року Фонд планує задокументувати 100 тисяч. Це джерело правдивих історій Мирних, розказаних від першої особи, власними голосами тих, хто пройшов через жахи збройного конфлікту. Серед таких історій – доля дизайнерки інтер'єрів Анни Брюховецької із Донецька.
У 2014 році Анна з чоловіком і дочкою поїхали на вікенд на море в Одесу. Але поки були на відпочинку та стежили за подіями в рідному Донецьку, зрозуміли, що повертатися назад стало небезпечно. Аби зберегти своє життя, залишилися в Одесі.
– З одним чемоданом на трьох. У нас були шорти, кеди. Приїхали на море, не думали, що затримаємося надовго, як, напевно, і всі, хто тоді виїжджав. Ми планували повернутися. Ми хотіли повернутися, – згадує жінка.
До початку збройного конфлікту Анна займалася улюбленою справою, часто подорожувала, її дочка відвідувала секцію тенісу в Донецьку. Але раптом все зруйнувалося.
– Я не розумію, навіщо потрібні війни. Я ніколи цього не зможу зрозуміти. Це біль, горе, смерть, страх, сльози. Все найгірше, що може бути, – ділиться Анна.
Зараз жінка займається живописом, її картини побували у Німеччині, Швейцарії, США, Італії та Ліхтенштейні. Малювати вона почала у 2015 році в Одесі, коли чоловік подарував на день народження мольберт, полотна, пензлі, фарби. В її роботах – глибина, смуток і біль. Але також і перемога заради майбутнього. Можна сказати, що побут сім'ї налагодився, вони живуть мирним життям, планують і мріють. Але кажуть, якби була можливість повернутися в Донецьк, – переїхали б назад. Адже там дім, як і у багатьох інших, хто був змушений стати переселенцем.
«Голоси Мирних» – це онлайн-музей, який уперше в Україні об'єктивно і повно документує свідчення мирних жителів, що постраждали внаслідок збройного конфлікту на Донбасі. Це простір, у якому Мирні можуть відкрито розповісти свою особисту історію і таким чином звільнитися від тягаря мовчання. Зібрані матеріали – це унікальна база для істориків, дослідників, журналістів, а також – для написання книг, створення документальних, художніх фільмів та інших проєктів, які допоможуть зберегти історію, якою вона є.
Щоб залишити свою історію та зробити внесок у збереження пам'яті, жителям Донбасу й переселенцям досить перейти за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/my-story і заповнити невелику анкету або залишити свої контактні дані для зворотного зв'язку. Також Мирні Донбасу можуть звернутися у Фонд за психологічною допомогою, зателефонувавши за номером 0800509001.