Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Інколи звучить цифра 22 щодо кількості незаконних усиновлень наших дітей ворогом». Інтерв’ю з Уповноваженою-радницею Президента з прав дитини та дитячої реабілітації

14.07.2022

Програма «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» продовжує спілкуватися з експертами з протидії сирітства. У новій частині липневого інтерв’ю з Уповноваженою-радницею Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’єю Герасимчук поговорили про незаконне усиновлення ворогом українських дітей, і як влада протидіє цьому.

- Пані Дар’є, знову з’явилася інформація в ЗМІ щодо усиновлення росіянами наших дітей. Чи дійсно були вже такі випадки, чи це просто емоційний інформаційний вкид ворога?

– Звісно, на нас тиснуть усіма можливими способами. Діти – це майбутнє країни, і для нас немає нічого важливішого, ціннішого, ніж діти. Ворог чудово це розуміє і намагається маніпулювати українцями саме через наших же українських дітей. Так, із відкритих джерел я також маю інформацію про незаконне усиновлення наших дітей росіянами. Інколи звучить цифра 22, інколи інші цифри озвучують щодо кількості таких усиновлень. За тією ж інформацією з відкритих джерел, це нібито діти, які були вивезені з тимчасово окупованих територій так званих ЛДНР.

Але з 2014 року ми не маємо інформації про те, скільки там перебувало статусних дітей та хто їх усиновив. Тому ми не можемо ані підтвердити, ані спростувати це. Ми активно моніторимо зараз усі медіа-простори та продовжуємо співпрацювати з міжнародними структурами щодо заборони усиновлення росіянами наших дітей, особливо таким чином і саме зараз, під час війни, посилаючись на Женевську конвенцію та конвенцію ООН про права дитини. Отже, моніторимо ситуацію, але підтверджених фактів нами поки не виявлено.

– То це можуть бути пусті погрози ворога?

– Ні. На жаль, я не можу сказати, що це пусті погрози. Ми чуємо і про усиновлення, чуємо і про зміну громадянства, і про спрощену процедуру усиновлення. Чуємо, що російська влада заявила, що діти, які народжені вже на тимчасово окупованій території, отримають документи зразка рф, а не України. Тобто ми тримаємо постійну увагу на цьому, ніхто не розслабляється. І чекати, що вони почнуть усиновлювати наших дітей, почнуть змінювати громадянство чи видавати такі документи, ми не будемо і цього не дозволимо.

– А що ж можна зробити? Чи це поки таємниця?

– Ні, не таємниця. Кілька тижнів тому створено робочу групу з захисту прав дітей у воєнний та післявоєнний час при Офісі Президента під керівництвом Андрія Єрмака. Власне, я цю групу координую. Вона й займається питаннями депортації дітей, примусового переміщення дітей, зміни громадянства та багатьма іншими.

Один із результатів роботи цієї групи – найближчим часом запускається єдина інформаційна платформа «Діти війни». На цьому сайті буде зібрана вся інформація щодо вбитих, поранених, депортованих та примусово переміщених дітей, кількості дітей у розшуку. Також там будуть розміщені відкриті профайли дітей, які знаходяться в розшуку, і кожен зможе їх подивитися.

Якщо ви знаєте місцезнаходження цієї дитини або про факт її депортації, ви зможете написати про це. Також буде можливість подати заяву про те, що ваша дитина зникла, чи повідомити про інші злочини, які скоїла рф відносно наших дітей, у тому числі й про зміну громадянства та факти усиновлення. І це бачитиме і Нацполіція, і Національне інформаційне бюро (НІБ), і Гепрокуратура. Їм буде зручніше збирати таку інформацію.

Я вже вам неодноразово говорила, що така інформація вкрай необхідна. Чим швидше ми дізнаємося про злочини рф, скоєні проти дітей України під час цієї війни, тим швидше вони будуть задокументовані. Чим швидше буде зібрана інформація щодо персональних даних дітей, які за заявами НІБ були примусово депортовані чи переміщені, тим швидше ми їх верифікуємо та розпочнемо розшуки цих дітей разом з міжнародною спільнотою на території рф. Сайт «Діти війни» – це один із багатьох кроків, які ми робимо.