«До війни ми готувалися ще з 2021 року»: очільниця Одеського художнього музею довірила історію Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова
5 листопада 2023 року російська армія завдала ракетного удару по Одесі. Внаслідок атаки пошкоджено 33 житлових будинки та 6 пам’яток архітектури. Серед них — будівля Одеського національного художнього музею. Його очільниця Катерина Кулай розповіла про воєнні сторінки життя закладу з 200-річною історією Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
Цей ракетний обстріл росія влаштувала у вихідний день. Катерина, в.о. директора Одеського художнього музею, була вдома і разом із дитиною побігла в коридор. Далі пам’ятає дзвінок від колеги із повідомленням, що біля музею — вирва.
«Я не могла уявити, що таке могло статися. Поки очікувала фото від неї — подзвонила іншій колезі зі словами, що, "схоже, зараз наша черга". І поїхала на роботу, щоби побачити те, що сталося», — пригадує Катерина.
Від початку повномасштабного вторгнення музеї України не експонують свої основні фонди. Усі найцінніші роботи евакуйовані.
«Ми припускали, що може початися повномасштабна війна. Тому ще з 2021 року коли планували заходи до Нового року, Різдва, Дня закоханих — одночасно готувалися до війни. Закуповували те, що могло знадобитися у надзвичайній ситуації: пакувальні матеріали, ножиці, протигази тощо. При перших вибухах ми відправилися в музей, щоби зняти та спакувати картини», — розповідає Катерина.
Тим не менше, у закладі проводяться тимчасові виставки сучасних художників. На момент цього обстрілу таких експозицій було п’ять…
Про те, чи постраждали картини під час обстрілу та зміну сенсів і формату роботи музею під час війни, Катерина розповідає за посиланням https://civilvoicesmuseum.org/stories/muzej-vistoyav-i-nasha-krayina-vistoyit-mi-ne-damo-nas-podolati
Кожна історія про війну важлива. Щоби зберегти пам’ять заради кращого майбутнього, розкажіть свою історію на порталі Музею «Голоси Мирних» https://civilvoicesmuseum.org/ або на безкоштовній гарячій лінії 0 (800) 509 001.