До Міжнародного дня музеїв
![](https://akhmetovfoundation.org/rails/active_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--a690c2dded517b8141f74569fd9656708da3367e/-photos-362-original_1.jpg?content_type=image%2Fjpeg&disposition=inline%3B+filename%3D%22-photos-362-original_1.jpg%22%3B+filename%2A%3DUTF-8%27%27-photos-362-original_1.jpg)
Музей належить до унікальних інструментів пізнання, винайдених людством. Вилучаючи ту чи іншу річ чи об’єкт із функціональних процесів, музей не лише рятує цей об’єкт від неминучого впливу часу, але й включає його у ланцюжок смислових зв’язків. Музейні експозиції як синтетичний вид мистецтва формують багатовимірний погляд на світ. У цьому контексті цілком закономірне зближення музею з людьми, які – нерідко вимушено – мають особливі потреби і особливі запити. Для таких аудиторій провідні музеї світу пропонують цілий спектр програм. Втілюючи їх, музей виконує не лише важливу соціальну функцію, але й привносить у так званий «нормальний» світ новий, нестандартний і нерідко дуже цінний досвід. Власне, це стало можливим завдяки послідовному розвитку системи безперервної освіти і розвитку людського потенціалу, в якій музеї посіли важливе місце. Українські музеї прагнуть розвиватися у цьому ж напрямку, і за останні два роки, зокрема завдяки проекту «Динамічний музей», ми побачили, як музейні зали стають простором для родинного дозвілля, територією фахової комунікації та обміну досвідом, інтелектуальних дискусій тощо. Однак в українських реаліях така діяльність часто відбувається не завдяки, а всупереч обставинам. Тому проекти на кшталт «Динамічного музею» дають музейній сфері у нашій країні і необхідні ресурси, і, що важливо, – підтримують мотивацію до розвитку.
У міжнародний день музеїв хочу побажати усім колегам творчих сил і терпіння, а відвідувачам музеїв – відкрити для себе нові барви і грані світу.