Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Буряти розуміють лайку. Тільки це мене врятувало»: Борис із Київщини довірив свою історію Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

16.04.2023

Торік поруч із його будинком приземлялися ворожі гелікоптери, точилися повітряні бої, а в самому селищі Бузова окопалася колона російських танків. Одна з тих, що їхала «взяти Київ за три дні». Історію про те, що відбулося з ним далі, Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова довірив Борис Гастуляк.

«Інколи здавалося, що я знаходжуся наче у 3d кіно: звук, картинка, запахи», — жартує Борис зараз. Тоді ж було зовсім не до жартів. Треба було тікати, причому, не лише самому: в підвалі сусіднього будинку ховалися рідні й друзі, яких залишити Борис просто не міг.

Виходити навіть на подвір’я — ризиковано, а як глянеш за паркан — одразу прицільні постріли. Проте чоловік пов’язав білу хустку і побіг через поле. Спробувати домовитися — це, на його думку, був єдиний шанс, щоби врятувати всіх. Коли добіг, замість «здрастуйте» отримав удар у щелепу від російського військового явно неросійської зовнішності.

«Мене роздягнули догола, один із бурятів взяв ніж і сказав, що зараз мене каструє. Аж раптом я припустив, що він мене не розуміє. Причому тільки тому, що я говорю, як звичайно. Я виправився. Стільки нецензурних слів одразу я не говорив ніколи в житті… І несподівано почув: "дядя, дядя, успокойся, одевайся". Заспокоїтися я не міг ще довго…».

Із села дозволили виїхати всім, про кого просив Борис. В машину вмістилося 11 людей, собака та кішка. Борис, доки не опинилися у відносно безпечній зоні, йшов перед машиною з білою ганчіркою.

«Ми їхали мовчки, довго кружляли селами. Винирнули на трасу, і я усвідомив, що могло статися. Кажуть, чоловіки не плачуть. Так от. Я — плакав», — зізнається він. Дивіться та слухайте історію Бориса за посиланням https://bit.ly/3KCoIEl

Історія Бориса увійшла до архіву Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже майже 65 000 історій.

Кожна історія про війну важлива. Щоби зберегти пам’ять заради кращого майбутнього, розкажіть свою історію на порталі Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова https://civilvoicesmuseum.org/ або на безкоштовній гарячій лінії (800) 509 001.