Hotline 0800509001
en
en

Impact Study

Фонд Ріната Ахметова провів дискусійну онлайн-панель «Дослідження соціального впливу. Світова практика, досвід Фонду Ріната Ахметова та перспективи застосування в Україні». На заході були презентовані результати дослідження соціального впливу (Impact Study) допомоги жителям сходу України. Воно було проведене Фондом спільно з британською компанією Envoy Partnership – лідером на ринку оцінювання соціальних ініціатив.

– Ефективність – один із принципів діяльності Фонду Ріната Ахметова. Тому з моменту створення Фонд завжди орієнтується на актуальність гуманітарної допомоги, її необхідні масштаби та найефективніші методи надання. Такий аналіз проводиться системно та постійно. Також для проєктів і програм Фонду була розроблена спеціальна система якісних і кількісних показників ефективності. Один із них – зворотний зв’язок із благоотримувачами, які давали свою оцінку якості роботи Фонду Ріната Ахметова. Завдяки таким постійним контактам, зокрема, ми змогли організувати це дослідження, – розповіла Олена Литвинова, член Наглядової ради Фонду.

Щоб робота Фонду стала ще більш ефективною, була втілена в життя ідея провести зовнішню експертизу. Зокрема, закордонні експерти вивчили найбільшу програму допомоги жителям Донбасу – «Продуктова допомога населенню».

– Зазвичай оцінюють кількість допомоги, тоді як ми оцінюємо її вплив. Тобто не тільки чисельність людей, які дістали користь. Але і вплив на їхній емоційний добробут і продовольчу безпеку. Щоб оцінити соціальну цінність допомоги Фонду для сходу України, ми порахували не лише одержувачів, а й тих, з ким вони змогли її розділити. Крім того, визначили кількість тих, хто не зміг би прогодувати себе та сім’ю без продуктових наборів Фонду Ріната Ахметова, – пояснив Олівер Кемптон, партнер і співзасновник Envoy Partnership.

Результат дослідження вражає. Його ключові результати є такими:

  • Усього Гуманітарний Штаб Ріната Ахметова допоміг 3,5 млн людей.
  • Продуктова допомога підвищила продовольчу безпеку одержувачів.
  • Цей проєкт Фонду Ріната Ахметова мав помітний психологічний ефект.
  • Люди зазначали, що разом із продуктами вони отримували надію, увагу та розуміння того, що про них не забули.
  • Соціальна цінність допомоги Фонду Ріната Ахметова для благоотримувачів становить понад 1 млрд доларів

– Фонд Ріната Ахметова провів досить велику роботу. Цей проєкт викликає захват. Ви працюєте за високими стандартами. Благодійним організаціям потрібно розуміти, як працювати найбільш ефективно та покращувати людське життя, – зазначив Бен Карпентер, керівник Social Value UK і Social Value International, які очолюють глобальну мережу практиків із розробки принципів і стандартів обліку соціальних цінностей.

Як розповіла член Наглядової ради Фонду Наталя Ємченко, Гуманітарний Штаб був створений у серпні 2014 року. Однак ще перед цим Фонд надавав допомогу жителям Донбасу, життя яких відразу зруйнував збройний конфлікт. Насамперед була організована евакуація дитячих будинків сімейного типу.

– Ми історично були в темі усиновлення, і це були наші підопічні. Потім вивозили дитячі будинки. Усього за програмою евакуації було врятовано 47 000 людей. А вже у вересні 2014-го на Донбас почала надходити продуктова допомога. Усього найбільш вразливі категорії з обох боків лінії зіткнення отримали 12,5 мільйона продуктових наборів. У рамках Гуманітарного Штабу допомогу отримали 3,5 мільйона людей. Це приблизно дві третини всіх мирних жителів Донбасу, яких торкнувся збройний конфлікт. Крім того, для 54 000 дітей сходу України Фонд Ріната Ахметова організував фізичну та психологічну реабілітацію, а також видавав медикаменти. Ми хочемо поділитися своїм досвідом, – додала Наталя Ємченко.

Також в обговоренні взяли участь представники бізнесу, державного сектору, благодійних і міжнародних організацій. Як зазначила директор Zagoriy Foundation Євгенія Мазуренко, цінність дослідження соціального впливу в тому, що вивчаються безпосередньо результати допомоги, як вона вплинула на життя людей.

– Благодійність має звучати голосно, але цей сектор в Україні ще розвивається. Тому необхідно, щоб Фонд Ріната Ахметова збирав інші фонди та розповідав про соціальний вплив своєї роботи, – підкреслила Євгенія Мазуренко.

У свою чергу викладач Києво-Могилянської академії, експерт у галузі соціальної політики Олена Іванова додала, що в Україні на рівні держави такі дослідження практично не проводилися.

– Така базова статистика необхідна для розуміння актуальності допомоги. А також для того, щоб оцінити, наскільки результативною була та чи інша гуманітарна програма. Це дуже важливо для державного сектору, – пояснила Олена Іванова.

Перша онлайн-презентація результатів дослідження соціального впливу Фонду Ріната Ахметова відбулася 23 вересня. Подивитися її можна далі:

Повний звіт дослідження соціального впливу Фонду Ріната Ахметова доступний на сайті Музею «Голоси Мирних» за посиланням.