Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

"Травма війни". Тест для переселенців

"Травма війни". Тест для переселенців

Словом "травма" ("психічна травма") позначають стан психіки людини, яка зазнала дуже сильного, шокового впливу, потрапила в ситуацію, коли її власному життю або життю людей, які перебували поруч, а також життю її близьких загрожувала реальна смертельна небезпека. Це, наприклад, часте перебування під обстрілами, картини загиблих людей поруч, загроза загибелі під час втечі, перебування в заручниках, пережите насильство і багато іншого. В умовах цієї війни подібні ситуації відбувалися з багатьма людьми і, ймовірно, добре вам знайомі.

Ми пропонуємо вам зорієнтуватися в тому, що таке "травма", і в тому, наскільки ви самі виявилися психологічно "зачеплені", "зачеплені" тими подіями, свідками яких стали в зоні бойових дій. Пропоновані нижче запитання адресовані людям, які вимушено переселилися з території воєнного конфлікту, і спрямовані на те, щоб оцінити наявність різних психологічних станів, які виникають у людей, що зазнали травматичних впливів. Оцінювані стани за всієї їхньої хворобливості є нормальними реакціями людини на ненормальні події.

Інструкція. Вам пропонується 17 тверджень. Уважно вчитавшись, визначте, чи згодні ви з кожним конкретним твердженням. Якщо ви вважаєте, що зміст твердження не відповідає вашому стану, виберіть відповідь "Ні" і переходьте до наступного пункту. Якщо те чи інше твердження все ж відображає те, що відбувається з вами, то обирайте відповідь "Так"; після цього вам буде запропоновано відповісти на додаткові запитання щодо частоти (А) та інтенсивності (В) описуваних станів.
 

Якщо Ви або ваші близькі постраждали від обстрілів, отримали поранення або втратили рідних через воєнні дії, Ви можете отримати безкоштовну психологічну допомогу від Фонду Ріната Ахметова.

Консультація психолога в телефонному режимі триває 60 хвилин.

Запис на консультацію за безкоштовним номером гарячої лінії: 0 800 509 001.

  1. 1. Буває, що ви без жодного приводу згадуєте про страшні події, пережиті в зоні бойових дій, і ці спогади виникають ніби "самі собою"?
  2. 2. Якщо попередня відповідь "Так", то як часто це відбувалося протягом останнього місяця?
  3. 3. У дитини бувають мимовільні, раптові, болісні спогади про пережиті під час війни події (у молодших дітей це може проявлятися в повторюваних іграх на тему пережитої ситуації)?
  4. 4. Коли такі спогади трапляються, дитина буває схвильована і засмучена?
  5. 5. Дитині сняться страшні сни на тему подій, що відбулися (або страшні сни з невизначеним змістом)?
  6. 6. Буває, що дитина раптово поводиться так, нібито вона знову перебуває в тій ситуації і в тому місці, де була небезпека (це може відбуватися під час гри, але не тільки)?
  7. 7. Дитина відчуває сильний переляк на гучні несподівані звуки (наприклад, на автомобільні вихлопи, салюти, грім, стукіт дверей, що зачинилися, тощо) або на щось, що вона (дитина) раптом побачила (побачила) "краєм ока"?
  8. 8. У дитини бувають фізіологічні реакції (прискорене серцебиття, м'язова напруга, тремтіння в руках, пітливість) у ситуаціях, що нагадують про пережиті події?
  9. 9. Дитина уникає або намагається уникати хворобливих спогадів, думок про пережиті під час війни події або почуттів, пов'язаних із ними?
  10. 10. Дитина уникає або намагається уникати людей, місць, розмов, дій, ситуацій, які викликають хворобливі спогади?
  11. 11. Ви помітили, що дитина зовсім не пам'ятає якісь фрагменти події, що сталася (наприклад, як вона їхала, з ким зустрілася, що сталося після... тощо)?
  12. 12. Ви помічаєте, що в дитини з'явилися "похмурі" та "перебільшені" думки ("все погано", "я поганий" або "всі погані" тощо)?
  13. 13. Дитина розмірковує про причини того, що трапилося, і знаходить свою або чужу провину, і це викривлене розуміння того, що трапилося ("це я винен, що ...", "якби ті люди не зробили б, то тоді..." та ін.)?
  14. 14. Дитина майже весь час перебуває в поганому настрої, переживає негативні почуття (страх, гнів, провину, сором тощо)?
  15. 15. Дитина не проявляє інтерес до занять, якими раніше захоплювалася?
  16. 16. Ви помітили, що після всіх пережитих подій дитина віддалилася, "замкнулася", не хоче спілкуватися (навіть з однолітками)?
  17. 17. Дитина практично не відчуває позитивних емоцій (особливо радість, задоволення) після пережитих травматичних подій?
  18. 18. Дитина часто без видимої причини буває дратівливою, проявляє гнів, і в такі моменти може кричати, бити, кидати щось?
  19. 19. Після всіх пережитих подій дитина стала погано спати?
  20. 20. Ви помічаєте, що дитина почала тривожно "контролювати" все, що відбувається, намагаючись передбачити загрози й уникнути їх (не залишається вдома сама, постійно запитує, куди і наскільки ви йдете)?