Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Чому дитина не слухає вас?

Чому дитина не слухає вас?

Проблема слухняності дітей дуже актуальна для багатьох мам і батьків. Часто від батьків, вчителів, педагогів можна почути: «Він мене не слухає», «Ти не слухняний», «Чому ти мене не слухаєш?». Ці та багато інших питань часто турбують старших в сім'ї.

Про що може говорити непослух дитини? Іноді такою поведінкою вона хоче привернути увагу дорослого, щоб оточуючі її помітили. Буває, що таким чином дитина висловлює протест, відстоюючи свої бажання. Діти не завжди можуть критично оцінювати ситуацію, тому їх непослух може загрожувати їхній безпеці. Важливо, щоб в сім'ї діяли заборони, які дитина безумовно повинна виконувати - все, що пов'язано з її безпекою. Щоб дитина слухалася, вона повинна вам довіряти. Ваші вимоги до дитини повинні бути єдиними і стабільними. Якщо ви чогось не дозволяєте, то не дозволяєте завжди. Це означає: якщо не дозволяється дитині грати на планшеті, то в будь-якій ситуації ви не дозволите їй це. Часто доводиться зустрічати зворотну ситуацію. Батьки нібито забороняють грати на планшеті, але коли це їм «вигідно», то дозволяють. Таким чином, ви дезоріентіруете дитини. Якщо є системи таких нібито вимог, то це призводить до того, що дитина не розуміє, що від нього хоче дорослий і починає ігнорувати його прохання та заборони. Також необхідно, щоб вимоги обох батьків до дитини були однаковими. Дитина перестає слухатися, коли розуміє, що це можна робити. Що, так чи інакше, вона зможе добитися свого. Іншими словами, у неї був досвід, коли вона змогла не послухатися вас, але будь-яких покарань не було. Зовсім не обов'язково, щоб у родині застосовували авторитарний метод виховання, зовсім ні. Важливо, щоб відносини між дитиною і дорослим мали взаємоповагу, а вимоги до молодшого - адекватними.

У міру дорослішання дуже важливо починати прислухатися до дитини. Вести діалог. Адже все, що не пов'язане з безпекою, можна обговорювати, вислуховувати аргументи своїх дітей, іноді піти на компроміс або поступитися. Важливо розуміти, чому дитина ігнорує ваші прохання. Чим аргументує свої вчинки, може, в його поведінці є раціональне зерно, на яке ви не звернули уваги. Слухайте не тільки себе, але і своїх дітей.

Пропонуємо пройти тест і дізнатися причини, за якими вас не слухається ваша дитина. Тест адресований батькам, дітей від 6 до 11 років.

  1. 1. У вашій родині єдині вимоги до дитини?
  2. 2. Ви розмовляєте з дитиною спокійно, без крику?
  3. 3. У вашій родині відсутнє фізичне покарання?
  4. 4. Вимагаючи щось від дитини, ви самі це виконуєте (наприклад, всі члени сім'ї їдять тільки в кухні)?
  5. 5. Якщо дитина робить по-своєму, ви обов'язково дізнаєтеся, як вона аргументує свої дії?
  6. 6. Ви довіряєте дитині?
  7. 7. Ваша дитина довіряє вам?
  8. 8. Ви цікавитеся інтересами дитини?
  9. 9. У вас є час, який ви приділяєте дитині, і тільки їй (спільна гра, читання книг і т.д.)?
  10. 10. Ваша дитина з вами відверта?
  11. 11. Ви можете вибачитися перед дитиною, якщо були неправі?
  12. 12. Ви враховуєте цінності і бажання дитини?