Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Чи є у вашої дитини схильність до психосоматичних хвороб. Онлайн-тест.

Чи є у вашої дитини схильність до психосоматичних хвороб. Онлайн-тест.

Психосоматичні хвороби та симптоми часто називають «мовою тіла», за допомогою якої організм людини говорить про її психологічні проблеми.


Особливістю психосоматичних хвороб (у всякому разі, на початку хвороби) є відсутність органічної патології за яскраво вираженої хворобливої симптоматики. Це означає, що причина хвороби міститься не в організмі, а в царині психологічних проблем. Наприклад, хвороба може «висловити» утримані та приховані переживання людини у формі симптомів; через хворобу людина (дитина) може «просити» турботу й увагу, отримувати перепочинок, відтерміновувати або скасовувати неприємні події.


Дітям найскладніше переживати складні емоції та говорити про них дорослим, які самі можуть зазнавати труднощів, тому діти частіше за дорослих схильні «соматизувати» свої психологічні складнощі.


Ми пропонуємо тест, який допоможе зрозуміти, наскільки ваша дитина схильна до «зганяння» психологічних проблем у фізіологічні симптоми.
Тест адресований батькам дітей від 4-х до 12 років.


Інструкція. Уважно прочитайте кожне запитання і виберіть один найбільш підходящий варіант відповіді.

 

Якщо Ви або ваші близькі постраждали від обстрілів, отримали поранення або втратили рідних через воєнні дії, Ви можете отримати безкоштовну психологічну допомогу від Фонду Ріната Ахметова.

Консультація психолога в телефонному режимі триває 60 хвилин.

Запис на консультацію за безкоштовним номером гарячої лінії: 0 800 509 001.

  1. 1. Чи помічали ви, що хвороби вашої дитини збігаються з періодами стресів, навантажень, хвилюючих або неприємних для неї подій (наприклад, перед поїздками, виступами, відвідинами якихось важливих заходів, у періоди відсутності когось із близьких)?
  2. 2. Чи властиво вашій дитині не розповідати про складні переживання і про ситуації, пов'язані з ними?
  3. 3. Чи буває так, що перебуваючи в безпеці, дитина відчуває необґрунтований страх або тривогу?
  4. 4. Чи помічали ви, що хвороби в дитини можуть виникати якраз у ті періоди, коли вона хоче чогось уникнути, наприклад, не хоче ходити до дитячого садка, школи тощо?
  5. 5. Чи порушується в стресовій ситуації харчова поведінка дитини (відсутність апетиту або, навпаки, - «заїдання»)?
  6. 6. Чи турбують дитину безпосередньо в стресовій ситуації або перед нею напади нудоти або навіть блювоти?
  7. 7. Чи буває так, що на тлі емоційного напруження у дитини підвищується температура (при цьому відсутні симптоми будь-якої хвороби), а потім минає так само непомітно, як і з'явилася?
  8. 8. Чи отримує ваша дитина під час хвороби набагато більше уваги і тепла, ніж у періоди, коли вона здорова?
  9. 9. Чи скаржиться ваша дитина на сильні головні болі в періоди тривалого напруження?
  10. 10. Чи вважаєте ви свою дитину хворобливою?
  11. 11. Чи є у вашій родині хтось із дорослих, хто сильно тривожиться через хвороби дитини і через це прагне захищати її від труднощів?
  12. 12. Чи бувало так, що звернення до лікаря з приводу захворювання дитини призводило до незрозумілості діагнозу і висновку, що «хвороби насправді немає»?
  13. 13. Чи є у вашої дитини якийсь «улюблений» (тобто такий, що часто повторюється) фізіологічний симптом, який «вмикається» в неї майже в кожній стресовій ситуації (це може бути, наприклад, поява нудоти чи блювоти, підвищення температури або ін.)?
  14. 14. Чи можна назвати вашу дитину тонко чутливою і такою, що реагує на дрібні нюанси ситуацій та обставин?
  15. 15. Чи спостерігали ви розлади в роботі шлунково-кишкового тракту вашої дитини в тих чи інших важких для неї ситуаціях?
  16. 16. Чи є зв'язок у часі між періодом якихось проблем у житті вашої сім'ї або житті самої дитини (наприклад, початком відвідування дитячого садочка, школи, виходом мами на роботу, переїздом та ін.) з періодом захворювань?
  17. 17. Чи були у вашої дитини в більш ранньому віці такі прояви, як заїкання, м'язові посмикування (тик) або енурез?
  18. 18. Як ви думаєте, чи не є те навантаження, яке «лягає» на плечі Вашої дитини (навантаження в школі, сім'ї, коло обов'язків), більшим, ніж здатність її нервової системи його витримувати?
  19. 19. Чи не простежуєте ви зв'язок зростання захворюваності вашої дитини з посиленням її навантаження (удома, у школі, в секції тощо)?
  20. 20. Чи властиво вашій дитині прагнути високих результатів у всьому, за що вона береться, скрізь бути першою, найкращою?