Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Все про рак

ЩО ТАКЕ РАК?

Рак - це загальна назва для широкої групи захворювань, при яких клітини тіла починають безконтрольне зростання і ділення. Такі хвороби називаються онкологічними. Без лікування вони стають смертельними.

ЧОМУ З'ЯВЛЯЄТЬСЯ РАК?

Звичайні клітини можуть стати раковими через пошкодження ДНК. Зазвичай особливі структури клітини «ремонтують» пошкодження або клітина гине. Але буває, що клітина залишається пошкодженої і продовжує жити. В цьому випадку в людині починає рости ракова пухлина.

ЩО РОБИТЬ РАКОВА ПУХЛИНА?

Чим більше пухлина розростається, тим сильніше здавлює навколишні тканини і пошкоджує їх. Функції органу, в якому виникла пухлина, порушується. Крім того, пухлина виробляє токсини. Вони призводять до отруєння організму, фізичного виснаження і порушення роботи імунної системи.

ЯК ПОШИРЮЄТЬСЯ РАК?

При зростанні пухлини ракові клітини проникають в кровоносні або лімфатичні судини і використовують їх для переміщення по організму. Ракові клітини потрапляють в інші частини тіла, ростуть там і формують нові пухлини - метастази.

ЧИ ВСІ ПУХЛИНИ ЗЛОЯКІСНІ?

Пухлини, які не є раковими, називаються доброякісними. Вони не утворюють метастазів, які не втручаються в інші тканини і тому рідко небезпечні для життя. Але при активному зростанні доброякісної пухлини можуть стати злоякісними.

ЩО ПРОВОДИТЬ ДО РАКУ?

Появі раку можуть сприяти різні фактори. Наприклад, канцерогени. Це речовини або випромінювання, здатні пошкоджувати ДНК клітин. Типові канцерогени - тютюн, миш'як, азбест, рентгенівське випромінювання, з'єднання з вихлопних газів. Куріння викликає приблизно 30 відсотків усіх смертей від раку. Нерідко людина може народитися з певними помилками в генах, які збільшують ризик появи ракової пухлини. Появі раку сприяє і вік людини. У міру старіння людського організму в ДНК збільшується кількість мутацій, частина з яких призводить до появи раку. Онкологічні хвороби можуть виникнути і через деяких вірусних захворювань. Наприклад, вірус папіломи людини збільшує ризик розвитку раку шийки матки. Вірус гепатиту В і С провокує рак печінки. А вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) послаблює імунітет і збільшує ймовірність розвитку раку.

СИМПТОМИ РАКУ

Симптоми раку залежать від того, де знаходиться пухлина і від її розмірів. Деякі пухлини можна намацати або побачити на шкірі. Наприклад, рак грудей або рак шкіри. Інші форми раку на ранніх стадіях можуть бути менш очевидні. Рак мозку призводить до порушення його функцій, печінки - до появи симптомів жовтяниці, рак прямої кишки - до запорів, а передміхурової залози - до порушення сечовипускання. Оскільки ракові клітини використовують ресурси організму, симптомами утворення пухлини можуть стати слабкість, підвищене потовиділення, безпричинна втрата ваги. Ці ж ознаки можуть бути симптомами та інших захворювань. При їх виявленні необхідно негайно звернутися до лікаря і пройти обстеження.

ЯК ЗАПОБІГТИ РАК?

Дослідження показали, що основні чинники, значно збільшують ризик раку - це куріння, неправильне харчування і брак фізичної активності. Серед людей, які ведуть здоровий спосіб життя, онкологічні захворювання зустрічаються значно рідше. Тому кидайте шкідливі звички і займайтеся спортом!

ЯК ПРОЙТИ ОБСТЕЖЕННЯ?

В Україні можна безкоштовно отримати обстеження і перевіритися на онкологічні захворювання. Для цього потрібно мати направлення від свого сімейного або лікуючого лікаря, а також вибрати клініку, яка входить в список Національної Служби Здоров'я. Ось програми, за якими обстеження для українців абсолютно безкоштовні - їх оплачує держава:

1. Мамографія грудних залоз (для ранньої діагностики раку грудей)

2. Гістероскопія (діагностика раку матки і шийки матки)

3. Езофагогастродуоденоскопія (діагностика раку шлунка і стравоходу)

4. Колоноскопія (діагностика раку товстої кишки)

5. Цистоскопія (діагностика раку простати і сечового міхура)

6. Бронхоскопія (діагностика раку легенів)

Список медустанов, де можна пройти обстеження, доступний за посиланням

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС ЗНАЙШЛИ РАК?

Пам'ятайте, що рак, виявлений на ранній стадії - не вирок! Зберігайте оптимізм, виконуйте рекомендації лікаря і все буде добре!

ВНЕСОК ФОНДУ РІНАТА АХМЕТОВА В БОРОТЬБУ З РАКОМ

Інформацію про внесок Фонду Ріната Ахметова в боротьбу з раком дивіться тут

Чим займаються онкопсихологи?

Онкопсихологи працюють із пацієнтом увесь період захворювання, починаючи від постановки діагнозу, а також із родичами та близькими хворих, супроводжуючи їх на всьому етапі лікування. Дуже важливо мати моральну підтримку.

Що робити, якщо я боюся звернутися до фахівця за психологічною підтримкою?

Не треба боятись приділяти увагу своєму психологічному здоров'ю. Ми завжди остерігаємося чогось нового та невідомого. Дехто вважає, що психолог дивитиметься на них як на ненормальних або звинувачуватиме в захворюванні. Це табуйована тема, і ми ніколи такого не допускаємо. Онкопсихологи – плече, на яке можна спертися в той момент, коли здається, що допомоги більше нема звідки чекати.

Наскільки психологічний стан впливає на утворення раку?

На сьогоднішній день дослідження виключають зв'язок між психологічним фактором та виникненням онкозахворювань. Проте є нюанси. На утворення раку впливає стрес. Але не безпосередньо, а опосередковано. Якщо людина перебуває в депресії і не слідкує за своїм способом життя – це може призвести до онкологічного захворювання.

Як отримати психологічну підтримку?

В Україні допомогу онкопсихолога одержати досить просто. Але треба про це потурбуватися заздалегідь. Незважаючи на те що в усіх онкодиспансерах є психологи, їх все одно дуже мало і вони не справляються з потоком людей.

Чому важлива рання діагностика раку?

Щороку 140 000 українців хворіють на цю недугу. За даними провідних світових наукових видань, під час пандемії коронавірусу ця невтішна статистика зростає. Тому дуже важлива профілактика та спосіб життя людини. Особливо важлива рання діагностика, тому що на ранніх стадіях показник лікування раку дуже високий ‒ 97-99%. Не соромтеся, стежте за собою та контактуйте з сімейним лікарем!

Рак – це вирок?

Ні! Головне – не треба боятися. На сьогоднішній день технології, наука та методи лікування дуже швидко йдуть уперед. Прорив іде, медики це відчувають. В Україні під час проведення операцій вже використовуються ультрасучасні апарати. Вони дозволяють руйнувати вогнища метастазів навіть у найдрібнішому їхньому прояві.

Який вид раку найпоширеніший серед українок?

Рак грудної залози в Україні посідає перше місце серед жіночих онкозахворювань. І з кожним роком зростання захворюваності та смертності від цієї патології збільшується. У 2019 році було зафіксовано шість випадків захворювання на рак грудної залози у дівчаток молодше 17 років. Це актуальна проблема, якою мають займатися не лише онкологи, а й самі українські жінки. Крім того, у 1% випадків рак грудей зустрічається й у чоловіків!

Що допоможе уникнути раку молочної залози?

Контроль за своїм способом життя. Потрібно більше рухатися, не мати шкідливих звичок та проблем із зайвою вагою, що сьогодні є дуже актуальним для нашого населення. Також негативну роль можуть відіграти пізні перші пологи та гінекологічні захворювання.

Чим небезпечний вірус папіломи людини?

Вірус папіломи людини або ВПЛ – найбільш вивчений фактор одного з найпоширеніших видів раку жіночої статевої системи. Ідеться про рак шийки матки, і це було абсолютно доведено в 2007 році. Буквально одразу було розроблено вакцину – і світ отримав лікування від цієї хвороби. Розвинені країни вже 14 років активно вакцинують населення. Крім того, ВПЛ викликає рак кількох локалізацій як для чоловіків, так і для жінок. Це зовнішні та внутрішні статеві органи, ділянка заднього проходу та ротоглотка.

У чому користь проєкту РАКНЕВИРОК?

Завдяки таким платформам, які надає Фонд Ріната Ахметова, лікарі можуть донести до жінок і чоловіків інформацію про те, що вони вже сьогодні можуть самі подбати про своїх дітей. Починаючи з 9 до 15 років, до початку сексуального життя, вакцинують дітей від ВПЛ. Для українців сьогодні існує привілей – у нашій країні є дуже якісна вакцина.