Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЯК ВІДНОВИТИ МИР З ПІДЛІТКОМ ПІСЛЯ КОНФЛІКТУ?

 

Сварка, суперечка, конфлікт завжди залишають неприємний осад в душі кожного з учасників. У таких ситуаціях можна наговорити багато зайвого, і потім дуже складно повернути рівень довіри, що був до прикрого інциденту. Все дуже складно у спілкуванні з підлітками, які часто вважають, що батьки занадто вимогливі до них. Спеціалісти програми «Сирітству – ні!» Фонду Ріната Ахметова розповідають читачам порталу, як відновити мир з підлітком після конфліктної ситуації. 

Залишайтеся дорослим  

Головне правило дорослого – залишатися дорослим. Що це означає? Потрібно повністю відмовитися від подальших з’ясувань стосунків. Головна мета – знайти компроміс, донести, що ви любите дитину такою, яка вона є за будь-яких обставин. Коли ви відчуваєте, що негативні емоції, котрі вирують всередині вас, ще не зійшли нанівець, ліпше зачекати, аби не ускладнити ситуацію. Проте гра в мовчанку протягом кількох днів теж згубно позначиться на ваших взаєминах з підлітком. 

Гумор розтопить лід  

Гумор – найкращий засіб встановлення контакту після суперечки. Тут має бути присутнє відчуття такту. Можна розповісти жарт дитині та пам’ятати про обережність: жодного натяку на зв’язок з дитиною, адже це може зачепити її почуття ще більше. Жарт має бути нейтральним, смішним, без підколів. Якщо розсмішити юного бунтівника вдалося, незабаром відбудеться повне примирення!  

Зробіть перший крок саме Ви!  

Не потрібно вичікувати, поки дитина піде перша на контакт. Це підліток, який вважає, що він правий, юнацький максималізм не дозволить першим зробити крок. Ви старші, досвідченіші та маєте розуміти: чим менше дитина буде переживати через сварку, тим краще. Намагайтеся говорити, не виправдовуючи свою поведінку (зокрема крик). Розкажіть дитині про свої емоції та переживання. Поясніть, чого конкретно від неї очікуєте. Тактовно зауважте: «Мені не подобається, коли ти огризаєшся, не дослухавши».  

Не наполягайте!  

Якщо ваша дитина дуже вразлива, найімовірніше помиритися відразу вона не захоче та намагатиметься маніпулювати почуттям провини. У таких випадках психологи радять не тиснути на підлітка і залишити його в спокої. Спробуйте через деякий час знову заговорити, даючи зрозуміти, що вам важливо це примирення. Власне, довго дитина сердитися просто не зможе.  

Тактильний контакт 

Просто підійти й обійняти. З хлопчиком це може не спрацювати, але з дівчинкою – цілком дієвий варіант (хоча, звичайно, все індивідуально). Для людини, яка переживає стрес, мамині обійми та прощення допомагають впоратися з виром емоцій.  

Душевна бесіда завжди гоїть рани  

Спробуйте розговорити дитину. Запитайте, що її хвилює та спокійно вислухайте, не супроводжуючи розповідь власними ремарками. Коли підліток відчуває, що до його проблем близькі небайдужі, він відкривається, ділиться переживаннями – і це звільняє від зайвих душевних мук.  

І на майбутнє запам’ятайте: якщо все ж ви даєте волю емоціям і намагаєтеся пояснити щось підлітку за допомогою крику, то ви обов’язково втратите вплив на свою дитину. Не дозволяйте собі критикувати підлітка, а коли вам щось не подобається у його поведінці, обережно вказуйте на недоліки.