Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Зціляючи душі»: як психологи Фонду Ріната Ахметова допомагають мирним жителям Донбасу

23.04.2019

Сьогодні відзначають всеукраїнський день психолога. Для Фонду Ріната Ахметова ця дата особлива.

– З початку збройного конфлікту на Донбасі Фонд Ріната Ахметова відразу розпочав активну евакуацію людей із гарячих точок. І стало зрозуміло, що всі вони потребують екстреної психологічної допомоги. Особливо гостро така підтримка потрібна була дітям, котрі опинилися в зоні бойових дій. Фахівців, які мають досвід роботи з «травмою війни», в Україні бракувало. Фонд першим відреагував на гостру проблему – у 2014–2015 роках з ініціативи Фонду 250 найкращих українських психологів пройшли навчання за курсом «Травма війни», – розповіла Оксана Збітнєва, менеджер проектів Фонду.

Після навчальних семінарів Фонд розробив програму психологічної допомоги дітям, яку вивчили та схвалили в Міністерстві освіти та науки. Сьогодні ця передова методика використовується в багатьох навчальних закладах України.

Пройшовши курс навчання, психологи працювали в 11 областях України, зокрема й у постраждалих від обстрілів населених пунктах Донбасу. Вони надавали допомогу в дитячих садочках і школах, громадських закладах, лікарнях, укриттях, спеціалізованих психологічних центрах. Психологічну підтримку отримали приблизно 50 тисяч дітей. Окремо психологи Фонду працювали з дорослими людьми. Консультації та допомогу отримали майже 6 тисяч осіб від 18 років.

– Це важливо, тому що ті форми допомоги, які придатні для дорослих, не годяться для дітей. Дитячі програми завжди мають будуватися окремо. Світовий досвід показує, що діти, які пройшли через важкі життєві випробування, можуть у майбутньому бути дуже нещасливими. Колись ми працювали з дітьми, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. І через деякий час слід сказати, що не можна було застосовувати до них «дорослі» методики, тому що у всіх спостерігалася дуже важка життєва динаміка, брак соціальних цінностей. У соціології цей феномен називається «соціальна анемія». Якщо ми не відкриємо дітям Донбасу своїх потенційних перспектив у житті, то потрапимо в ту саму пастку відстрочених наслідків, – зазначив професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор психологічних наук Юрій Швалб.

Фонд продовжував удосконалювати програму психологічної допомоги. Так, у 2015 році з’явився проект «Мирне літо – дітям Донбасу», у рамках якого чотири тисячі дітей Донбасу оздоровилися в літніх таборах. По суті, це звичайні табори літнього відпочинку з однією важливою відмітністю – діти тут не тільки відпочивають, а й проходять психологічну реабілітацію, вчаться долати  страхи та знижувати рівень тривоги.

– Приїжджають діти з різними проблемами. Причина у всіх цих проблем одна – бойові дії, а наслідки різні. Хтось боїться темряви, хтось – гучних звуків. Комусь не вдається спати вночі, тому що жахіття мучать, а деякі на підґрунті пережитого почали заїкатися. І ось ці діти приїжджають у табір, майже не усміхаються, замкнені, а проходить два тижні –  їх зовсім не впізнати. Тому що працюємо з ними й індивідуально, й у групах. Діти відкриваються, вчаться боротися з панічними атаками, долають, зупиняють страх. Важливо, що ця реабілітація має тривалий ефект, тому що діти свої почуття промовляють, відпускають, – сказала психолог Фонду Марина Сорокіна.

Її колега Валерія Волкова каже, що діти успішно справляються зі своїми проблемами завдяки прийомам і методам програми реабілітації, яку розробив Фонд:

«Дуже ефективні техніки арт-терапії. Крім того, ми навчаємо дітей елементарних технік самодопомоги: технік дихання, релаксації, медитації».

Результатом роботи психологів є зцілені дитячі душі. Фонд Ріната Ахметова щиро вітає психологів України з їхнім професійним святом і бажає усіляких успіхів у професійній діяльності та особистому житті. Дякуємо, що допомагаєте Фонду робити життя мирних жителів Донбасу кращим.