Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Життя дітей у Донецькій області. Статистика та проекти Гуманітарного штабу — брифінг Римми Філь і Дар’ї Касьянової

28.05.2015

Сьогодні, 28 травня, в ІА «Українські новини» відбувся брифінг Гуманітарного штабу Ріната Ахметова. Напередодні Дня захисту дітей координатор Гуманітарного штабу Римма Філь і керівник програм «Сирітству — ні!» і «Психологічна допомога» Дар’я Касьянова розповіли про те, як сьогодні живуть малюки на Донбасі, яку допомогу отримують і з якими труднощами стикаються потенційні усиновителі у зв’язку з конфліктом на сході України.

«У фокусі уваги Гуманітарного штабу перебувають як діти, які проживають на територіях Донбасу, що не контролюються українською владою, так і діти-переселенці, які проживають у мирних містах України, — відкрила брифінг Римма Філь. — Тому що дитина, яка стала одного разу свідком бойових дій, вже травмована війною. І таким дітям зобов’язані допомагати всі люди, які вважають себе цивілізованими».

І Гуманітарний штаб весь цей час, поки триває конфлікт на Південному Сході України, допомагає своїм маленьким землякам. У жовтні 2014 року Штаб стартував із масштабною програмою «Допоможемо дітям», за результатами якої на сьогодні вже видано 219 312 дитячих продуктових наборів. Допомогу продуктами видають у 65 містах і районах Донбасу. Із них 26 розташовані на не підконтрольних Україні територіях, 29 — на мирних територіях, де проживають переселенці, 10 міст — на лінії вогню.

«Ми видаємо набори діткам від народження до 2 повних років. У набори входить дитяче харчування, суміші, каші, все те, що потрібно малюкові, якого не можна через вік годувати звичайними дорослими продуктами. І ми сьогодні говоримо про те, що поки це необхідно, поки не відновлено соціальні виплати, Рінат Ахметов допомагатиме своїм землякам», — розповіла координатор Штабу.

Коли говорили про захист прав дітей, на брифінгу порушили важливе питання, що стосується всіх дітей — невільних свідків військових дій — право на сім’ю.

«Зазвичай у Фонду Ріната Ахметова День захисту дітей був традиційним моментом підбиття підсумків, — сказала Дар’я Касьянова. — Ми завжди святкували цей День із важливими результатами, тому що у сфері реалізація прав дитини на сім’ю Фонд працює вже понад 8 років. І сьогодні в Гуманітарного штабу є два основні проекти — «Психологічна допомога дітям» і програма «Сирітству — ні!», яку, незважаючи на військові дії, Рінат Ахметов і далі активно підтримує».

До початку військових дій на території Донецької та Луганської області проживав майже один мільйон дітей до 18 років. Аналітика Гуманітарного штабу показує, що на сьогодні в зоні АТО залишаються майже 500 тисяч дітей, зокрема 14 тисяч дітей з інвалідністю, понад 7 тисяч дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, понад 30 тисяч новонароджених дітей, які не отримують допомогу від держави. Водночас на території України за даними Міністерства соціальної політики та даними ООН у статусі переселенців зареєстровано тільки 150 тисяч дітей із Донецької та Луганської області, що складає всього 15% від їх загальної кількості. Де проживають інші діти, на жаль, незрозуміло, таких даних немає.

«Треба згадати і про те, що якщо 2013 року в Донбасі з’явилося на світ 60 тисяч новонароджених, то відтоді станом на 1 травня 2015 року в Донецькій і Луганській області офіційно зареєстровано лише 3000 новонароджених дітей — продовжила керівник проекту «Сирітству — ні!». — І водночас відомо, що тільки за минулий рік у Донецькій області народилося понад 30 тисяч дітей. Отже, більшість із них не отримали офіційну реєстрацію, оскільки народилися на територіях, не підконтрольних Україні і, як наслідок, не можуть отримати соціальні виплати, які передбачені державою».

Штаб постійно моніторить усі питання, що стосуються теми сирітства на Донбасі. Відомо, що на території, не підконтрольній українській владі, і далі діють інтернати. І якщо рік тому мовилося про те, що всіх дітей, позбавлених батьківського піклування, вивезли на підконтрольні Україні території, то зараз з’являються нові діти-сироти.

«Сьогодні на території Донецької області, не підконтрольній Україні, понад 2 376 дітей перебувають в інтернатних установах, водночас отримати статус дитини-сироти тут практично неможливо. Це можна зробити тільки в тому разі, якщо дитина виїжджає на українську територію», — говорить Дар’я Касьянова.

Загалом у Донецькій області проживають 9 871 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (на підконтрольній території — 4615 дітей, на непідконтрольній — 5256).

У прийомних сім’ях і дитячих будинках сімейного типу проживає 931 дитина. Із них на підконтрольних територіях — 640 дітей, на непідконтрольних — 251 дитина, зокрема, 40 дітей втекли від війни до Росії й зараз не мають законних підстав повернутися назад. Адже для того, щоб дитина перебувала в дитячому будинку сімейного типу, необхідні деякі умови, зокрема, елементарне житло. Натомість у більшості таких сімей будинки зараз або зруйновані, або вони проживають у найманому житлі або гуртожитках.

«Важливо зазначити, що велика кількість дітей, евакуйованих із зони АТО, на сьогодні проживають в інтернатних установах України, — продовжує Касьянова. — За нашою інформацією 3 825 дітей, які мають батьків, живуть в інтернатах. Водночас із них тільки 15% мають статус сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Складно сказати, з чим це пов’язано. Гадаю, насамперед, із тим, що держава намагається в такий спосіб реалізувати право дитини на освіту, але водночас порушує базове право на сім’ю».

Що ж до питання усиновлення, то на порталі «Сирітству — ні!» зараз є понад 11 тисяч анкет дітей, які підлягають усиновленню в Україні, зокрема, з Донецької області — 10 095 дитячих анкет і 680 анкет із Луганської області.

«Ми можемо констатувати, що процеси усиновлення та влаштування дітей у сім’ю цього року просуваються вкрай слабо, зокрема, і тому, що це зараз не є першочерговою проблемою держави, — вважає Дар’я Касьянова. — За період із 1 січня 2015 року в сім’ї було влаштовано всього 260 дітей, зокрема, з Донецької області — 43 дитини, з Луганської — тільки 3. Для порівняння, торік за аналогічний період часу було влаштовано в сім’ї удвічі більше дітей — понад 600».

Є й добрі тенденції. На Гарячу лінію Штабу та портал «Сирітству — ні!» і далі активно телефонують сім’ї, які бажають усиновити тих дітей із зони АТО, у яких загинули батьки. За словами Касьянової, деякі сім’ї самі розшукують евакуйованих дітей із зони АТО і пропонують взяти їх у дитячий будинок сімейного типу, навіть не претендуючи на матеріальний супровід із боку держави.

«Звичайно, на сьогодні влаштування дітей із зони АТО в сім’ї — це велика проблема, — розповідає Касьянова. — Там їх залишилося багато, наприклад, тільки в донецькому Будинку дитини їх понад 100 малюків, у Дитячому будинку «Теремок» — 50. Їхні батьки або загинули, або мами відмовилися від новонароджених через неможливість прогодувати дитину. Таких дітей усиновити сьогодні практично неможливо, тому що жодних правових підстав для усиновлення в таких дітей немає».

Але, незважаючи на складну ситуацію, у Донецьку й далі працює Центр матері та дитини, який Фонд Рінат Ахметов створив два роки тому. У ньому й зараз проживають сім мам із новонародженими дітьми до 18 місяців під наглядом психологів і соціальних працівників. Всі зусилля Штабу спрямовані на те, щоб зберегти дитині сім’ю.

«Сьогодні ми більше говоримо про проблематику, а не результати. На жаль, сьогодні базові права дітей грубо порушують. Цьому є й об’єктивні причини, але ми змушені констатувати, що держава не намагається розв’язувати дитячі проблеми на територіях, не підконтрольних Україні. Держава не проводить навіть моніторинг, інформацію збирають міжнародні організації, з якими активно взаємодіє і співпрацює Штаб Ріната Ахметова. Саме благодійні організації розв’язують численні проблеми тих дітей, які зараз дуже страждають у зоні АТО. Всі вони потребують допомоги, і хочеться вірити, що ситуація буде змінюватися на краще», — говорить керівник проектів Гуманітарного штабу.

«Діти, які залишилися на Донбасі, «поранені війною» й у прямому, і в переносному сенсі. Будь-яка цивілізована людина сьогодні, кожен громадянин України має думати про те, що війна — це страшно. Це смерть, злидні, розруха, але і в цих умовах живуть і народжуються діти. І вони зараз потребують нашої допомоги», — підсумувала координатор Штабу Римма Філь.