Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Зберегти спадщину України під час війни: історії хранителів, зібрані Музеєм «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

19.05.2025

Україна та світ 18 травня відзначили Міжнародний день музеїв — закладів, в яких минуле зустрічається із майбутнім. У Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова зібрано чимало історій про те, як музейні фахівці захищали експонати від війни й змогли зберегти не просто історію, а частину ідентичності України.

Відома майстриня-керамістка Леся Денисенко із Василькова — шосте покоління гончарів у своїй родині. Вона досі живе у хаті, яку будував її батько, тож навіть не припускала думки про те, що залишить сімейну колекцію та свої твори.

«Я перенесла керамічні речі у сарай. Після сильних вибухів із жахом побігла дивитися, що сталося. Раму вибило, а кераміка стоїть — як той Півень, що у Бородянці», — згадує майстриня.

Її історія тут: "Там, де була моя колекція, там вилетіла повністю рама від тих вибухів" - "Голоси Мирних", Музей Фонду Ріната Ахметова

Мешканка Ірпеня Тетяна Савченко — зберігачка колекцій пам'яток ювелірного мистецтва XV–XXI століття у Національному музеї історії України. Вона згадує, як у перший день вторгнення взяла дитину і поїхала на роботу пакувати експонати. Потім повернулася додому.

«Вже наступного дня виїхати з міста було неможливо. 5 березня ми з сином пішли у бік вокзалу під вибухами і пострілами», — згадує Тетяна.

Її історія тут: "Наша місія – зберегти нашу колекцію для наступних поколінь" - "Голоси Мирних", Музей Фонду Ріната Ахметова

Світлана — старший науковий співробітник відділу фондів Чернігівського обласного художнього музею ім. Г. Галагана. Вона зізнається, що з першими вибухами у місті подумала не про власну безпеку, а про збереження експонатів — і примчалася на роботу. Пізніше заклад пережив сильний обстріл:

«Було пошкоджено 21 вікно. У приміщеннях лежав товстий шар битого скла разом із документами вперемішку», — розповідає Світлана.

Її історія тут: "В приміщенні лежав товстий шар битого скла. Разом з документами, з технікою" - "Голоси Мирних", Музей Фонду Ріната Ахметова

Більше історій тут: Культурна спадщина України: історії порятунку - "Голоси Мирних", Музей Фонду Ріната Ахметова

Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільша у світі колекція історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.

Розкажіть свою на порталі Музею Головна - "Голоси Мирних", Музей Фонду Ріната Ахметова  або на безкоштовній гарячій лінії 0800509001.