«Зараз в Україні формується демократична пам’ять»: інтерв’ю кандидата історичних наук Антона Лягуши для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

Кожен українець житиме з досвідом війни навіть після її завершення. Уже сьогодні в суспільстві формується потужний запит на меморіалізацію, адже воно прагне зберегти пам’ять про ці трагічні події та героїзм українців. Про те, як Україна осмислює травму війни та будує майбутнє розповів Антон Лягуша під час публічного заходу у Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
Антон Лягуша — кандидат історичних наук, декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE).
Видання «Історична правда» опублікувало скорочену версію розмови. Прочитати її можна тут: https://bit.ly/42prZ2A
Інтерв’ю з науковцем модерувала Наталя Ємченко, директорка з комунікацій System Capital Management, членкиня наглядової ради Фонду Ріната Ахметова. Подивитися повну версію бесіди можна тут: https://bit.ly/42aSWXH
На думку Антона Лягуши, зараз, в умовах повномасштабної війни, в Україні створюється нова меморіальна культура. Поки що це процес без фінальної точки — формується новий словник, з’являються жанри, практики, експерименти та стихійні меморіали. Часто ця ініціатива йде саме від суспільства, а не з боку держави. Цей процес історик вважає проявом формування демократичної пам’яті.
«Ми створюємо експресивний порядок пам'ятування, бо війна — це не лише втрати, а й страх перед можливим знищенням і бажанням зберегти пам'ять», — підкреслює Антон Лягуша.
Ще одним важливим джерелом національної пам’яті є збереження щоденників війни. Зокрема, саме цим займається Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Такі записи з часом набувають великої історичної ваги. Проте історик зазначає, що щоденники — це насамперед его-документ, а тому вони завжди потребують обережної інтерпретації та розуміння контексту.
«Там, де его-документи — там завжди є складнощі: з інтерпретацією, зчитуванням, розумінням контексту. Тому треба мати спеціальні навички для того, щоби правильно зберігати ці документи, працювати з ними і що найголовніше — правильно інтерпретувати їх», — наголошує Антон Лягуша.
Публічні інтерв’ю відбуваються в рамках циклу культурологічних подій Музею «Голоси Мирних», спрямованих на збереження пам’яті про війну. Слідкуйте за анонсами заходів у соцмережах Фонду Ріната Ахметова та на сайті Музею https://civilvoicesmuseum.org/
Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова містить вже понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільша у світі колекція історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України. Розкажіть свою — на порталі Музею https://civilvoicesmuseum.org/ або на безкоштовній гарячій лінії 0800509001.