ЗАПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: як позбутися панічних атак?
Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова продовжують відповідати на онлайн-запитання мешканців Донбасу й переселенців, яким необхідна консультація. Найактуальніші з них публікуємо на нашому сайті.
Запитання: Мене звати Зінаїда. Я живу в Маріуполі. Підкажіть, будь ласка, як позбутися панічних атак?
Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова:
Перш ніж відповісти на запитання, необхідно розповісти про стан, який називають панічною атакою, що сприяє виникненню і як може проявлятися панічна атака. За останні два роки різко збільшилася кількість дорослих і дітей, у яких спостерігаються ті чи інші симптоми панічних станів.
Панічна атака – некерований, ірраціональний, незрозумілий, болісний напад тривоги високої інтенсивності, що супроводжується страхом і різними психосоматичними симптомами. Панічний розлад введено в Міжнародну класифікацію хвороб (МКБ-10). Наявність панічних атак не обов’язково вказує на панічний розлад.
Одним із чинників, що впливають на виникнення панічних атак, є вплив стресу. Якщо ви пережили воєнні дії, то ризик виникнення у вас панічних атак різко зростає.
Симптоми панічної атаки:
- тахікардія (прискорене серцебиття);
- відчуття оніміння кінцівок;
- нудота;
- підвищена пітливість;
- відчуття нестачі повітря;
- запаморочення;
- відчуття жару або навпаки ознобу;
- розлад випорожнення;
- часті позиви до сечовипускання;
- болю в грудній клітці або животі;
- відчуття нереальності довкілля;
- дезорієнтація;
- страх смерті або страх зійти з розуму, страх знепритомніти і впасти.
Важливо зазначити, що за наявності одного або декількох із перерахованих симптомів, вам негайно треба звернутися до лікаря. Симптоми, схожі із симптомами панічної атаки, супроводжують низку захворювань, і тільки фахівець допоможе встановити об’єктивну причину вашого стану. Якщо діагностовано панічні атаки, обов’язково зверніться по допомогу до психолога. Якщо допомогу не буде надано вчасно, атаки можуть перерости в панічний розлад.
Як допомогти собі під час нападу панічної атаки:
- Глибоко й повільно подихайте в паперовий пакет. Якщо пакета немає, підійдуть складені човником долоні.
- Спробуйте зосередитися на диханні. Рахуйте вдих і видих і намагайтеся стабілізувати дихання. Чи виходять у вас глибокі спокійні вдихи і вдихи?
- Скажіть собі: «Це напад паніки, зі мною так вже було, я знаю, що це скоро пройде й зі мною нічого поганого не трапиться».
- Подивіться навколо. Сконцентруйтеся на якомусь предметі й почніть уважно його розглядати.
- Якщо ви розумієте, що саме спровокувало атаку, постарайтеся змінити ситуацію (вийти з тісного автобуса, поміняти позу тощо).
- Можна, ймовірно, поговорити по телефону з кимось із рідних або друзів (якщо напад паніки стався на вулиці).
- Для повернення відчуття тілесності, можете вщипнути себе або похлопати долонями по руках і ногах.
- Якщо в час нападу вас морозить, постарайтеся зігріти руки. Якщо вас кидає в жар, можете випити склянку прохолодної води.
- Можна, упродовж деякого часу, тільки за призначенням лікаря, приймати седативний препарат.
- Ведіть максимально здоровий образ життя. Налаштуйте режим дня, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом.
Вище перераховані методи не є панацеєю, а лише допомагають полегшити симптоматику. Панічні атаки – це серйозний симптом, і вам знадобиться допомога кваліфікованого фахівця. Чим раніше ви звернетеся по допомогу, тим нижчий ризик розвитку негативних наслідків у майбутньому