Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЗАПИТАННЯ ПСИХОЛОГУ: мою дочку називають жаднюгою

20.07.2016

Психологи Гуманітарного штабу Ріната Ахметова і далі відповідають на онлайн-запитання від жителів Донбасу й переселенців. Найцікавіші й найпопулярніші з них публікують на нашому сайті.

Запитання: Нашій донечці 2,7 року. Коли ми йдемо на прогулянку, вона обов’язково бере одну з улюблених іграшок із собою. Якщо йде грати до інших дітей, категорично відмовляється давати свою іграшку пограти. Мені часто ніяково, бо інші батьки й діти називають її жаднюгою. Пробую вмовляти, це не допомагає. Якщо відбираю силою, вона засмучується, плаче і прогулянка зіпсована. Як бути?

Відповідь Марини Сорокіної, координатора Психологічної служби Гуманітарного штабу Ріната Ахметова: Досить часто батьки вважають, що дитина має обов’язково, на першу вимогу, давати пограти своїми іграшками іншим дітям. Важливо розуміти, що іграшка для дитини така ж особиста річ, як для вас, скажімо, мобільний телефон, гаманець, квартира, машина, прикраси. З вашого листа бачу, що дочка вибирає саме улюблені іграшки, а отже – вони мають для неї велику цінність. Дитина має повне право не хотіти давати свою особисту річ, і до цього потрібно ставитися з повагою. Ще однією помилкою є дозвіл іншим дорослим і дітям негативно висловлюватися про вашу дитину. Такі висловлювання варто припиняти. В іншому разі дитина не зможе вам довіряти й розраховувати на вашу підтримку й допомогу! Відбираючи іграшку у своєї дочки, ви швидше за орієнтуєтеся на інтереси інших дітей. Пробуйте міняти власну настанову з «вона має ділитися іграшками», на «вона може ділитися іграшками, якщо захоче й коли захоче». Відмовляючи іншим дітям, ваша дочка навчається говорити «ні», а це вкрай важлива навичка, яка допомагає людині обстоювати свої інтереси.

Отже, що ж можна робити в ситуації, що склалася. Спокійно і м’яко запропонувати дочці показати іграшку іншій дитині, але право вибору – дати пограти чи ні – залишити за нею. Можете запропонувати малюкам спільну гру, активно беручи в ній участь. Не дозволяйте іншим дорослим називати вашу дочку жаднюгою, поясніть власну позицію. А діткам можна спокійно пояснювати, що, може, пізніше ваша дочка дасть погратися іграшкою.

***

Поставити онлайн-запитання психологу можна тут.