ЗАПИТАННЯ ЕКСПЕРТУ з грудного вигодовування: як правильно закінчити годування грудьми?
Запитання: Добрий день! Дитині скоро виповнюється 2 роки. Досі на ГВ. Їсть крім грудей практично все. У мене бувають застої молока, піднімається температура на 3-й день, застої розсмоктуються. Як правильно закінчувати грудне вигодовування?
Алевтина, м. Слов’янськ
Відповідає Ксенія Соловей, керівник Національного руху в підтримку грудного вигодовування «Молочні ріки України», партнер ЮНІСЕФ за програмою підтримки грудного вигодовування в кризових ситуаціях:
– Завершувати грудне вигодовування треба поступово, щоб ваш організм встиг перебудуватися, виробляючи дедалі менше й менше молока.
Для цього рекомендується поступово скорочувати частоту прикладання дитини до грудей. Наприклад, якщо малюк прикладається до грудей на денний, нічний сон і вночі, то під час першого етапу завершення грудного вигодовування треба прибрати денне годування. Водночас всі інші годування зберігаються. Отже, дитина буде вчитися засинати без грудей тільки вдень, а ваш організм скоротить вироблення молока через зникнення денних годувань.
Цей етап може зайняти в середньому від 3 тижнів до 1,5 місяця. Коли ви побачите, що дитина впоралася з цим, переходьте до наступного етапу – вчіть дитину засинати на ніч без грудей. Після освоєння другого етапу – переходьте до третього. І таким чином, поступово, ви приберете всі годування грудьми. Завдяки цьому, ви зможете завершити годування грудьми м’яко, без стресів для вашого організму. І малюк буде відчувати себе комфортніше.
Що не треба робити, закінчуючи грудне вигодовування?
- Припиняти годування різко, виїхавши на 3–7 днів від дитини.
- Перев’язувати молочні залози еластичним бинтом («перев’язувати груди»). Ця травматична процедура не має нічого спільного із завершенням лактації й може призвести до ускладнення здоров’я молочних залоз.
- Пити препарати для припинення грудного вигодовування (бромкриптин, алактин, парлодел, достинекс та ін.). Вони не рекомендовані для припинення лактації в жодній із країн Європи. Вважаються дуже сильними гормональними препаратами, які ставлять під загрозу здоров’я жінки, мають багато побічних ефектів.
У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали внаслідок конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання консультанту з грудного вигодовування можна за посиланням.