Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

ЗАПИТАННЯ ЕКСПЕРТУ з грудного вигодовування: наскільки шкідливе куріння під час годування грудьми?

18.01.2025

 

Запитання: Добрий день! Розкажіть, чи шкодить куріння під час годування грудьми, якщо курити зрідка? Що передається малюку й наскільки це може нашкодити? Чи зникає через це молоко? Нам 4 місяці, поки тримаюся, але дуже хочеться. Наталя з Ясинуватої


Відповідь Ксенії Соловей, керівника Національного руху в підтримку грудного вигодовування «Молочні ріки України», партнера ЮНІСЕФ за програмою підтримки грудного вигодовування в кризових ситуаціях, про вплив куріння під час годування грудьми:


Курити під час годування грудьми, безумовно, шкідливо. Нікотин проникає в грудне молоко, викликаючи занепокоєння в дитини, збільшує ризик появи в дитини кольок. Вчені проводили дослідження цієї теми. У результаті виявилося, що в дітей, чиї батьки курять, збільшується ризик захворювання на пневмонію і бронхіт, а також ймовірність виникнення синдрому раптової дитячої смертності (СРДС) упродовж першого року життя немовлят (СРДС — раптова смерть від зупинки дихання зовні здорового немовляти або дитини до 1 року, при якій розтин не дозволяє встановити причину летального результату).


Нікотин в організмі жінки негативно впливає й на можливість годувати грудьми: знижується рівень пролактину — гормону, завдяки якому виробляється молоко. Іншими словами, у жінки-годувальниці може знизитися кількість грудного молока. Також у неї можуть бути складнощі з виділенням молока з грудей у результаті блокування окситоцину.


Але! Взяти і припинити годувати грудьми, тому що хочеться курити, не найкращий варіант. Оскільки діти на штучному вигодовуванні набагато більше страждають від респіраторних захворювань, ніж немовлята, яких годують грудьми. Штучно вигодувані діти, чиї матері або інші домочадці курять, будуть ще більше схильні до ризику захворювань. Тому рекомендую все-таки утриматися від куріння, принаймні до виповнення дитині 1 року.


У межах програми «Допоможемо дітям» Гуманітарний штаб Ріната Ахметова у співпраці з ЮНІСЕФ надає інформаційну підтримку матерям, які постраждали в результаті конфлікту на Донбасі. Поставити онлайн-запитання консультанту з грудного вигодовування можна за посиланням.


Як впливає куріння на дитину під час годування груддю і вагітності: негативний вплив нікотину

 

Напевне, більшість майбутніх батьків турбує питання, чи сумісні куріння і вагітність і що буде, якщо курити під час годування грудьми. Ми спробували розібратись у питанні, чому не можна курити під час ГВ та вагітності.


Тютюн містить багато хімікатів, що, як доведено, викликають різні захворювання, у тому числі рак. Ніхто не повинен курити поряд з вагітними жінками та немовлятами. Куріння при вагітності та під час ГВ загрожує безліччю негативних наслідків, зокрема підвищеним ризиком виникнення серйозних проблем, включаючи викидень та передчасні пологи.


Жінка, що палить, має вдвічі більше шансів народити дитину з низькою вагою в порівнянні з матір'ю, яка не курить. Діти з малою вагою при народженні схильні до більшого ризику смерті і є вразливішими до інфекцій, ускладненого дихання та довгострокових проблем зі здоров'ям у дорослому віці. Це зайвий раз доводить, наскільки небезпечне куріння під час годування груддю і вагітності.


До чого призводить куріння під час годування груддю:

  • зниження надходження кисню та поживних речовин через чадний газ та нікотин у тютюновому димі;
  • повільніше зростання та розвиток;
  • підвищений ризик вроджених дефектів, таких як заяча губа та вовча паща;
  • рухи дитини в утробі матері слабшають принаймні протягом години після викурювання кожної сигарети;
  • порушення розвитку та функціонування плаценти;
  • шкода розвитку мозку та легень дитини.

Чим більше сигарет вагітна жінка викурює, тим вищий ризик ускладнень. Повна відмова від куріння на ранніх термінах вагітності найкраще захистить здоров'я матері та дитини.

 

Як куріння впливає на грудне молоко: ключові небезпеки

 

Нікотин — це хімічна речовина, що викликає звикання, присутня в тютюні та курильних виробах, таких як електронні сигарети і вейпи. Він може потрапляти з легенів матері-годувальниці в грудне молоко. Пасивне куріння також піддає немовлят впливу цих шкідливих хімічних речовин. Це може вплинути на режим сну дитини та зменшити кількість молока у матері.


Тютюновий дим містить понад 7000 хімікатів, 250 з яких можуть завдати шкоди здоров'ю. Кількість нікотину в молоці може бути різною. Рівень нікотину в грудному молоці найвищий під час і відразу після куріння, проте він має тенденцію падати приблизно наполовину протягом періоду близько 95 хвилин.


Кількість нікотину в крові та грудному молоці залежить від кількох факторів. До них відносяться час останнього куріння та кількість викурених цигарок. Однак організм людини метаболізуватиме або перероблятиме нікотин з різною швидкістю. Немає надійного способу прискорити цей процес. Час, необхідний для повного виведення нікотину з кровотоку, залежить багатьох чинників, включаючи дієту, вік, генетику тощо.


Найкращий спосіб захистити дітей від шкідливих речовин, пов'язаних із курінням, — це повна відмова від нікотинової продукції.

 

Ризики вживання нікотину внаслідок куріння при ГВ

Основні ризики вживання нікотину (куріння, носіння нікотинових пластирів або використання електронних сигарет), якими загрожує куріння при годуванні груддю:

  • Ризик підвищення рівня цукру в крові та проблем зі щитоподібною залозою у дитинстві.
  • Нікотин може знизити рівень пролактину — гормону, що стимулює вироблення молока, у курців.
  • Деякі фахівці стверджують, що нікотин також може зробити дитину неспокійною або спричинити проблеми зі сном.

Як кинути палити під час ГВ і відмовитися від нікотину?

Найкращий спосіб захистити грудне молоко від потрапляння до нього нікотину — це відмовитися від куріння, якщо це можливо. Ось кілька порад, які можуть допомогти:

  • спробуйте знайти інші способи розслабитися, наприклад, пограти з дитиною або пообійматися з нею, сходити на прогулянку або почитати книгу;
  • відвідуйте місця для некурців, перебуваючи у громадських приміщеннях, щоб уникнути спокуси;
  • проводьте час з однодумцями та іншими батьками, які розуміють, наскільки стресовим є народження дитини.

Якщо ваше оточення продовжує палити після народження дитини, вам необхідно:

  • Захистити дитину від сигаретного диму.
  • Попросити друзів та членів сім'ї обирати місця для паління подалі від малюка.
  • Не годувати грудьми, якщо відчуваєте запах сигаретного диму.

Якщо вам важко кинути палити, намагайтеся не курити до або під час годування. Щоб дати своєму організму якнайбільше часу для позбавлення від нікотину з грудного молока, спочатку погодуйте дитину грудьми, і лише потім незабаром після цього викуріть цигарку. Зробіть те саме, якщо ви використовуєте нікотинові льодяники, спрей для ротової порожнини, жувальну гумку або інгалятор, щоб кинути палити. Не куріть поруч із дитиною — виходьте надвір.