Які права жителів Донбасу в зоні АТО тепер не гарантує Україна? Коментар юриста
Вчора, 25 травня, спікер Верховної Ради Володимир Гройсман підписав постанову Верховної Ради про відмову України забезпечувати права людини на окупованих територіях.
Постанова № 2765 від 30.04.2915 є підставою для відступу України від зобов’язань Конвенції про захист прав людини та основних свобод, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права і Європейської соціальної хартії (переглянутої).
У постанові сказано, що відступ від зобов’язань обґрунтовано тим, що у зв’язку з озброєною агресією Російської Федерації, яка створила загрозу існуванню українського народу шляхом порушення суверенітету й територіальної цілісності держави, Україна вживає необхідних заходів для опору, які відступають від зобов’язань за міжнародними договорами.
Зокрема, Україна відступає від зобов’язань, передбачених:
- Міжнародним пактом про громадянські та політичні права статтями
- Стаття 2 — забезпечення прав та їх ефективного захисту;
- Стаття 9 — незаконний арешт;
- Стаття 12 — свобода пересування й вибору місця проживання;
- Стаття 14 — правила судового розгляду;
- Стаття 17 — захист від свавільного або незаконного втручання в особисте й сімейне життя;
- Конвенцією про захист прав людини та основних свобод
- Стаття 5 — право на свободу та особисту недоторканність;
- Стаття 6 — право на справедливий суд;
- Стаття 8 — право на повагу до приватного й сімейного життя;
- Стаття 13 — право на ефективний засіб правового захисту.
Україна відступає від зобов’язань у визначених Кабміном районах Донецької та Луганської областей у зв’язку із проведенням антитерористичної операції на період до повного припинення збройної агресії Російської Федерації.
«Завдання постанови — створити юридичну основу, спираючись на яку уряд України через Міністерство закордонних справ України зможе повідомити генеральному секретарю Організації Об’єднаних Націй та генеральному секретарю Ради Європи про заходи, які Україна вжила у зв’язку з необхідністю дати відсіч збройній агресії Російської Федерації», — мовиться в документі.
У пояснювальній записці зазначено, що виключно парламент як представницький орган може визнати факт і обсяг відступу України від зобов’язань за міжнародними договорами, які стосуються прав людини.
Головний юрисконсульт Гуманітарного штабу Ріната Ахметова Олександр Войтюк пояснив, що означає прийняття цієї постанови: «Верховна Рада задекларувала два важливі моменти. По-перше, Україна не гарантує захист і не буде нести відповідальність (наприклад, за позовом до Європейського суду з прав людини) за порушення прав людини, перелічених у постанові, на територіях, на яких державні органи України (які й мають надавати відповідний захист) не виконують або не в повному обсязі виконують свої повноваження. Причина — неможливість державних органів виконувати свої повноваження й надавати відповідні гарантії. По-друге, постанова легітимізує, з погляду міжнародних зобов’язань України, вже прийняті в Україні нормативні акти, що обмежують відповідні права людей, які проживають на вказаних територіях (наприклад, зміни до Закону України «Про боротьбу з тероризмом» щодо особливого режиму попереднього розслідування в зоні АТО, постанова Кабінету Міністрів про обмеження соціальних виплат та ін.)». Олександр Войтюк підкреслив, що відповідні міжнародні конвенції дозволяють робити такі кроки країнам-учасницям у надзвичайних ситуаціях. «Прийняття постанови не означає, що Україна тепер може дозволити собі будь-які порушення відповідних прав людини на зазначених територіях. Ніхто не скасовував дію Конституції й законів України, згідно з якими мають діяти всі державні органи і громадяни України. Будь-які подальші обмеження прав можливі тільки на підставі відповідних нормативно-правових документів», — зауважив юрист.