Які пільги призначені дітям із «сірої зони»? Коментар юриста
Дітей із лінії зіткнення віднесли до категорій, яким призначено посилений соціальний захист. Про це йдеться в Законі № 1838–19, який набув чинності днями. Юристи Всеукраїнського благодійного фонду «Горение» розібралися, що саме держава пропонує цим дітям.
Документ вносить зміни до інших законів щодо соціального захисту, доповнюючи їх фразою «діти з населених пунктів лінії розмежування». Він дуже сирий і викликає багато запитань. Однак, Кабінет Міністрів України, протягом місяця з дня набрання законом чинності, повинен забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для його реалізації.
Власне, зміни внесли до таких законів:
- стаття 41 Закону України «Про професійно-технічну освіту» . дітей із населених пунктів на лінії дотику внесли в перелік учнів і слухачів, які забезпечені спеціальним соціальним захистом.
- Абзац 2 частини другої статті 34 Закону України «Про загальну середню освіту» . Ті, хто проживає на території проведення АТО й на лінії дотику, дослівно, «мають право пройти державну підсумкову атестацію й отримати документ державного зразка про повну загальну середню освіту в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти».
- Частина 14 статті 19 Закону України «Про охорону дитинства». Дітей із лінії дотику віднесли до категорії, яка, до закінчення навчання, але не довше ніж до 23- річного віку, має право на цільову підтримку для отримання професійно-технічної і вищої освіти.
Підтримка передбачається така:
- повна або часткова оплата навчання за рахунок державного й місцевих бюджетів;
- пільгові довгострокові кредити для отримання освіти;
- соціальні стипендії;
- безкоштовні підручники;
- безкоштовний доступ до мережі інтернет, баз даних у державних і комунальних навчальних закладах;
- безкоштовне проживання в гуртожитку й тому подібне.
Частина 12 статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Громадянам, які живуть на тимчасово непідконтрольній українській владі території й на лінії зіткнення, надали право на отримання або продовження отримання освіти на території інших регіонів України за рахунок коштів державного бюджету.
Особи, які отримали вищу освіту на тимчасово непідконтрольній території й на лінії зіткнення після 20 лютого 2014 року, мають право на атестацію для визнання отриманих кваліфікацій.
ДЖЕРЕЛО