Як зареєструвати факт народження або смерті на непідконтрольній території за українським законодавством?
Сайт «Схід SOS» дає рекомендації, як зареєструвати факт народження або смерті, який стався на непідконтрольній території Донбасу, за українським законодавством.
Підстава:
Цивільний процесуальний кодекс України (Глава 6), ЗУ «Про реєстрацію актів цивільного стану», Наказ Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 «Про затвердження Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні».
Куди звертатися?
У разі якщо подія народження або смерті відбулася на непідконтрольній території України, необхідною умовою його реєстрації є проходження судової процедури встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Крок 1. Подати заяву про встановлення факту народження (або факту смерті) до суду. Така заява може бути подана в будь-який місцевий суд на підконтрольній Україні території, незалежно від місця проживання заявника.
Подати заяву про встановлення факту народження / смерті можуть:
- для встановлення факту народження – батьки, родичі, їхні представники або інші законні представники дитини (усиновителі, опікуни, піклувальники). У разі якщо в суд звертається представник батьків або родичів дитини, то йому необхідно надати суду довіреність. Також право звернення до суду мають баба, дід, сестра, брат, мачуха, вітчим.
- для встановлення факту смерті – родичі померлого або їхні представники.
До заяви про встановлення юридичного факту необхідно додати всі наявні документальні підтвердження факту, а саме: документи, видані на непідконтрольній території України (зокрема, медичні документи, свідоцтво про народження/смерть тощо), фотографії, довідки, чеки та інше.
Крім того, можна додати письмову відмову органу РАЦСу в реєстрації факту народження або смерті.
ВАЖЛИВО: За подання заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, беруть судовий збір у сумі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати (МЗП).
Період Розмір МЗП
з 01.01.2016 1378,00
з 01.05.2016 1450,00
з 01.12.2016 1550,00
У разі подання заяви про встановлення факту смерті особи, що загинула або зникла безвісти в районах проведення бойових дій, заявник звільняється від сплати судового збору.
До розгляду заяви як зацікавлену особу залучають орган реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), який після прийняття судом позитивного рішення зобов’язаний буде його виконати, і внести запис до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Які терміни розгляду справи судом?
Закон встановлює, що справи за заявами про встановлення факту смерті/народження розглядаються невідкладно з моменту отримання заяви судом. А копія судового рішення видається заявнику й зацікавленій стороні негайно після його оголошення.
Крок 2. Звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану для внесення запису до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та видавання відповідного свідоцтва.
Хто має право?
- для реєстрації народження дитини – батьки дитини або один із них;
- для реєстрації смерті особи – родичі померлого, представники органу опіки та піклування, адміністрація закладу охорони здоров’я та інші особи.
ВАЖЛИВО: Винесене судом рішення підлягає негайному виконанню. Це означає, що орган реєстрації актів цивільного стану зобов’язаний зареєструвати народження дитини або факт смерті відразу ж після отримання копії відповідного рішення суду.
Зразки заяв про встановлення факту народження або факту смерті в суд можна знайти за посиланням.
ДЖЕРЕЛО