Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як усиновити дитину-сироту з тимчасово окупованої території

29.09.2015

За півтора року, що проводиться АТО на Сході країни на гарячу лінію з питань усиновлення 0 800 50 14 14 зателефонували сотні людей, з питанням: «Як усиновити дитину із зони АТО?». Небайдужість, чуйність українських сімей до долі дітей вражає. Є непоодинокі випадки, коли волонтери їхали в зону АТО, щоб вивезти звідти бодай одну дитину. І ось коли дитина в безпеці на мирній території, але не має певних документів, виникає багато правових питань про усиновлення і сімейне влаштування такої дитини.

За роз’ясненням ми звернулися до Департаменту усиновлення та захисту прав дітей Міністерства соціальної політики.

Чи змінилася процедура усиновлення дітей-сиріт, які на первинному обліку зареєстровані в тих населених пунктах, де проходить АТО?

Ні, не змінилося. Усиновлення в Україні дитини, яка є громадянином України, регулюється Сімейним кодексом України та Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905.

Чи можуть кандидати на усиновлення усиновити дитину-сироту, що мешкає на тимчасово окупованої території?

Облік дітей, які можуть бути усиновлені, здійснюється службами у справах дітей районних держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем походження дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, службами у справах дітей обласних держадміністрацій та Мінсоцполітики.

Для отримання інформації про дітей, які можуть бути усиновлені, кандидати в усиновлювачі мають право звернутися до служби у справах дітей за місцем їх обліку служб у справах дітей обласних та Мінсоцполітики.

Після ознайомлення з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, кандидатам в усиновлювачі, за їх бажання, видається направлення до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини для організації знайомства з нею. Після знайомства та встановлення контакту з дитиною кандидати в усиновлювачі звертаються до служби у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини із заявою про бажання усиновити дитину. Служба у справах дітей готує проект висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.

Усиновлення дітей проводиться на підставі рішення суду. Відповідно до стаття 251 Цивільного процесуального кодексу України заява про усиновлення дитини подається до суду за місцем їх проживання. Кабінетом Міністрів України визначено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (розпорядження від 7 листопада 2014 р. № 1085).

Враховуючи зазначене, усиновлення дітей на цих територіях не є можливим. В той же час зазначаємо, що .усиновлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які переміщені із зони проведення антитерористичної операції, в інші регіони здійснюється на загальних підставах.

Якщо дитина виїхала з окупованої території, а її батьки залишилися там, чи можна над такою дитиною оформити тимчасову опіку? Чи передбачено пільги для цієї дитини?

22.10.2014 прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 624 „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866”, яка передбачає організацію соціального захисту дітей, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, із тимчасово окупованих територій України та територіально-адміністративних одиниць України, в яких триває антитерористична операція.

Зокрема, цим нормативно-правовим актом введено нову підставу для набуття статусу позбавлених батьківського піклування дітьми, батьки яких не можуть виконувати свої батьківські обов’язки з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку із проведенням антитерористичної операції або тимчасовою окупацією. Тепер такі діти зможуть тимчасово отримувати гарантований державою захист та підтримку.

Тобто, вони мають право на набуття статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування у сімейні форми виховання (опіку, піклування, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу), та отримання відповідної державної соціальної допомоги.

Водночас слід наголосити, що нова підстава для набуття дітьми статусу позбавлених батьківського піклування, стосується виключно дітей, батьки яких не можуть виконувати свої батьківські обов’язки з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку із проведенням антитерористичної операції або тимчасовою окупацією. Зазначена підстава не розповсюджується на дітей, зв’язок з батьками яких не перервано та є можливість з’ясувати, де вони і за яких підстав не перебувають разом із дитиною. При цьому слід зважати про право батьків, гарантоване статтею 151 Сімейного кодексу України, щодо передачі дітей на виховання фізичним та юридичним особам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якими зокрема передбачено, що для отримання довідки про взяття на відповідний облік малолітніх, неповнолітніх дітей, які переміщуються без супроводу батьків, заява подається:

- законним представником дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування (одним із опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, адміністрацією закладу охорони здоров’я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому постійно проживала дитина);

- службою у справах дітей районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради, що розташована за місцем виявлення дитини без супроводження законного представника, зокрема якщо: батьки не виконують своїх обов’язків з виховання та утримання дитини з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції; дитина прибула за згодою батьків або інших законних представників у супроводі родичів (баби, діда, повнолітніх тітки, дядька, брата, сестри), знайомих чи самостійно, у зв’язку із зарахуванням на навчання до професійно-технічного або вищого навчального закладу за місцем переселення”.

2) з метою врегулювання механізму надання щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг дітям, які перемістилися із тимчасово окупованої території або зони проведення анти терористичної операції без супроводу батьків або інших законних представників, розроблено проект постанови Кабінету Міністрів країни „Про деякі питання соціального захисту дітей без супроводу батьків”, яким вносяться відповідні зміни до Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.

Проект акта погоджено без зауважень із Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством освіти і науки, Міністерством охорони здоров’я, Міністерством фінансів.

Наразі проект акта направлено до Міністерства юстиції для проведення правової експертизи.

Якщо сім’я усиновила дитину на тимчасово окупованій території без рішення українського суду, чи можна таку процедуру визнати законною після закінчення АТО?

Це питання залежатиме від того, чи визнає Міністерство Юстиції України таке рішення правомірним. Кожен такий випадок має розглядатися в інтересах дитини з врахуванням індивідуальної ситуації. СИРІТСТВУ - НІ!