Як стати опікуном (піклувальником): алгоритм дій для отримання опіки (піклування). Посилання на довідник «Кроки до дитини»
Програма «Рінат Ахметов - Дітям. Сирітству - ні!» піклується про підтримку та інформування людей, які мріють прийняти дитину в свою сім’ю.
Зазвичай, більшості відоме слово «усиновлення», але зазвичай форм влаштування в сім’ю в Україні існує чотири - усиновлення, опіка (піклування), прийомна сім’я та дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ).
У цьому матеріалі розглянемо таку форму влаштування, як опіка (піклування) - що це таке і як її оформити.
Нагадаємо, ОПІКА (до 14 років) ПІКЛУВАННЯ (з 14 до 18 років) – влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно у сімейних, родинних відносинах.
З часів ковіду ОПІКУ/ПІКЛУВАННЯ почали оформлювати більше, ніж усиновлення, через спрощену процедуру, порівняно з процедурою усиновлення. Але тут треба зауважити, що опіка - це не є усиновлення. При оформлені опіки дитина не втрачає статус дитини-сироти (або дитини, позбавленої батьківського піклування), і залишається на обліку в службі у справах дітей до досягнення 18 років. Дитина під опікою має право бути усиновленою. Опікун має право давати згоду на усиновлення.
ЯК СТАТИ ОПІКУНОМ/ПІКЛУВАЛЬНИКОМ:
1. Звернення до служби у справах дітей за місцем проживання майбутніх опікунів.
Особа, яка виявила бажання стати опікуном/піклувальником, звертається до служби у справах дітей за місцем свого проживання або за місцем походження дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. Пише заяву про своє бажання бути опікуном.
2. Збирає такий пакет документів:
· копію документу, що посвідчує особу (паспорта громадянина України, або ID- картки);
· копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або інформацію про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків;
· копію документа, де зазначено унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
· довідку про заробітну плату за останніх шість місяців або відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків або довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи за попередній календарний рік. Якщо особа перебуває у шлюбі, - може подавати тільки особа, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку або піклування;
· копію свідоцтва про шлюб або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
· висновок про стан здоров’я заявника, складений за формою (якщо перебуває у шлюбі, то від кожного з подружжя);
· довідку про наявність чи відсутність судимості, видана територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (якщо перебуває у шлюбі, то від кожного з подружжя;
· документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням:
· документ, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) заявника та членів його сім’ї, які проживають з ним на спільній житловій площі;
· довідку від нарколога та психіатра про відсутність перебування на обліку заявника та для осіб, які проживають разом із заявником;
· згоду другого з подружжя, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально (якщо особа, яка бажає взяти дитину під опіку/піклування, перебуває в шлюбі);
· письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину під опіку/піклування, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, або написана власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), підпису посадової особи та дати.
Термін перевірки працівником служби у справах дітей поданих документів на відповідність вимогам законодавству – 5 робочих днів.
Про результати перевірки документів служба у справах дітей інформує заявника в електронній формі з одночасним повідомленням за допомогою телефонного зв’язку.
3. Перевірка умов для проживання.
Впродовж 5 робочих днів після перевірки документів працівники служби у справах дітей за місцем проживання заявника обстежують житлово-побутові умови та складають відповідний акт.
4. Навчання майбутніх опікунів/піклувальників (для тих, хто не є родичами дитини).
За направленням служби у справах дітей особа проходить курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в закладі, установі чи організації, визначеній обласним центром соціальних служб.
Родичі дитини, які мають намір взяти її під опіку, піклування, не зобов’язані проходити курс навчання, але за власним бажанням можуть його пройти, відповідно до рекомендації служби у справах дітей за місцем походження дитини (або за місцем свого проживання).
Протягом 10 робочих днів після завершення курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заклад, установа чи організація, що проводили навчання, надає заявнику довідку про проходження навчання, за формою, встановленою Мінсоцполітики, та надсилає її копію до служби у справах дітей. Заява вважається поданою, якщо до неї додані всі документи. Строк дії документів становить один рік з дня їх видачі.
5. Взяття на облік потенційних опікунів/піклувальників.
За результатами перевірки документів, проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та обстеження умов проживання заявника або заявників служба у справах дітей протягом 5 робочих днів:
- вносить відомості про заявника до єдиного банку даних;
- реєструє осіб у журналі обліку потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів;
- готує висновок про доцільність (недоцільність) встановлення опіки, піклування та відповідність її/його інтересам дитини.
6. Ознайомлення з інформацією про дітей (для тих, хто не є родичами дитини).
Служба у справах дітей знайомить кандидата в опікуни/піклувальники з інформацією про дітей, які в них є на обліку, і можуть бути взяті під опіку/піклування. Також інформацію про дітей, які можуть бути влаштовані під опіку/піклування, можна знайти через:
- сторінку «Діти» сайту Мінсоцполітики;
- сторінку «Анкети дітей» «Сирітству-ні!» Фонду Ріната Ахметова.
Ще один з варіантів – звертатися в служби у справах дітей та цікавитися інформацією про дітей (згідно отриманих рекомендацій).
7. Знайомство та встановлення контакту з дитиною (для тих, хто не є родичами дитини).
Служба у справах дітей видає кандидату направлення для знайомства та встановлення контакту з дитиною, з якою той виявив бажання познайомитися. Перше відвідування дитини відбувається за участі працівника служби у справах дітей.
Термін дії направлення - 10 робочих днів. Але за бажанням термін може бути подовжений ще на 10 робочих днів.
Враховується бажання дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування. Бесіда з дитиною проводиться працівником служби у справах дітей з урахуванням її віку, обставин, за яких вона втратила батьківське піклування, не принижуючи гідність дитини та осіб, які виявили бажання взяти її під опіку/піклування.
За результатами бесіди складається довідка.
8. Прийняття рішення про встановлення опіки/піклування.
Опіка/піклування над дитиною встановлюється рішенням районної, районної у Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної ради територіальної громади, або судом.
Рішення про встановлення опіки, піклування приймається у місячний строк після подання заяви і зазначених документів.
9. Прийняття дитини в родину.
У разі встановлення опіки, піклування над дитиною, яка перебуває у закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, служба у справах дітей разом з адміністрацією закладу забезпечує передачу дитини на виховання опікуну/піклувальнику і відрахування її із закладу протягом 15 днів після прийняття рішення про встановлення опіки/піклування.
Більше про опіку та інші форми влаштування - читайте в довіднику «Кроки до дитини»