Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як списати податковий борг підприємцям із зони АТО?

08.08.2017

У суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб-підприємців, юридичних осіб Донбасу виникають проблеми у зв’язку із зобов’язаннями за договором або податковими зобов’язаннями. Їм потрібні будь-які докази у зв’язку з тим, що на території Донецької та Луганської областей проходить АТО. Як отримати сертифікат Торгово-промислової палати і списати податковий борг, розповіла юрист Всеукраїнського благодійного фонду «Горєніє» Яна Піявська.

Щоб не нараховувалися будь-які штрафні санкції або не наступали будь-які інші зобов’язання – відповідальність за їх невиконання, за процедурою необхідно отримувати свідоцтва, щоб отримати докази, що є форс-мажорні обставини. І тоді:

  • якщо це податкові зобов’язання, то вони списуються, або йде відстрочення, розстрочення тощо;
  • якщо це договірні зобов’язання, то все залежить від того, що прописано в договорі, й уже вести переговори з контрагентом.

Форс-мажорні обставини – це будь-які надзвичайні обставини, які роблять об’єктивно нездійсненними зобов’язання, передбачені договором, або законодавчими актами – договірні чи податкові зобов’язання.

У Цивільному кодексі прописано, що якщо відбувається порушення зобов’язання, яке відбулося у зв’язку з форс-мажорними обставинами, у такому разі будь-якої відповідальності особа не несе.

У податковому кодексі прописано, що якщо виник податковий борг у зв’язку з обставинами непереборної сили, тобто форс-мажорними обставини, тоді цей борг має бути списаний як безнадійний.

Перелік форс-мажорних обставин прописано у регламенті Торгово-промислової палати України. Основні – воєнні конфлікти, стихійні лиха.

У регламенті прописано й те, що не входить у форс-мажорні обставини. Наприклад, фінансова криза, будь-які комерційні – зростання валют тощо.

Є загальна Торгово-промислова палата України і є регіональні відділення. Переважно, потрібно звертатися в регіональні ТПП. Бувають випадки, коли в договорі прописано, що звертатися тільки в ТПП України. Також у випадках, якщо є договірні відносини щодо зовнішньоекономічної діяльності, то необхідно теж звертатися тільки до ТПП України.

Є 4 основні види заяв для звернень до ТПП. Вони є в регламенті, як додатки. Їх необхідно завантажити та заповнити:

  1. Для суб’єктів підприємництва за договірними зобов’язаннями. Додаток 1.
  1. Заява про продовження термінів за податковими зобов’язаннями. У тому числі, про продовження термінів подання декларації.
  1. Для списання безнадійного боргу.
  1. Зобов’язання, що виникло відповідно до законодавчих актів.

Необхідно подати заяву за встановленою формою за кожним видом.

Важливо. Під час заповнення заяв необхідно дуже уважно описувати вид зобов’язання, який ви не можете виконати у зв’язку з певними обставинами. Обов’язково вказати період із якого до якого це зобов’язання виникло. Розписати саму форс-мажорну обставину. До неї додаються докази. У разі нестачі будь-яких даних, або недостовірних даних, або нестачі в додатках, ТПП відмовить або дасть час на усунення недоліків.

Для зони АТО передбачено спрощений порядок. Якщо будь-яких документів бракуватиме, ТПП видасть відмову або лист. Відмову можна буде оскаржити в разі незгоди.

Юрист рекомендує спочатку звертатися до податкової, де перебували на обліку. Якщо вони самостійно не списують штрафи або відмовляють у допомозі, тоді необхідно звертатися в ТПП для отримання сертифіката. Далі із сертифікатом звертаєтеся знову в податкову. У податковій мають списати.

У разі якщо ТПП не видає сертифікат на списання безнадійного боргу, то необхідно брати письмову відмову, на підставі чого не може бути проведено списання, і тоді звертатися до суду. У судовій практиці є багато позитивних рішень, коли списують борг навіть без сертифіката.

У регламенті є додаток, яке регламентує тарифи на отримання сертифікатів. Сертифікати не безкоштовні. Орієнтовна вартість – 2 тис. грн.

Але для суб’єктів малого підприємництва (працівників менш ніж 50, річний оборот не більш ніж 10 млн євро в еквіваленті на гривні) сертифікат безкоштовний.

За матеріалами БФ «Горєніє» Текстова версія підготовлена РПД «Донецкие новости».