Як переселенцям не залишитися без пенсій і соцвиплат? – ЗМІ
За останні кілька місяців внутрішньо переміщені особи пережили кілька нововведень щодо порядку обліку та виплат соціальної допомоги, зокрема й пенсій. «ОстроВ» з’ясував, як це працює на практиці й що потрібно знати переселенцям, щоб не залишитися без грошей.
Безальтернативний Ощадбанк
З 1 липня 2016 року виплата пенсій та інших соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам буде здійснюватися тільки через відділення Ощадбанку. Це означає, що всім переселенцям, хто не є його клієнтом, припиняються соцвиплати.
Вводяться також нові електронні пенсійні посвідчення – це одночасно і платіжна банківська картка, і посвідчення особи пенсіонера. Але далеко не всім варто бити тривогу і вставати у величезні черги в Пенсійному Фонді та Ощадбанку для отримання нової картки. Насамперед, оформити електронне пенсійне посвідчення потрібно тим, хто вперше звертається за призначенням пенсії або її відновленням, а також тим, хто раніше отримував пенсії в інших банках та відділеннях поштового зв’язку.
Переселенцям, які не є клієнтами Ощадбанку, необхідно зробити ось що:
- Терміново зареєструватися в контакт-центрі Ощадбанку (0–800–210–800), щоб призначили час візиту або підійти для цього у відділення банку за місцем проживання;
- Принести паспорт, ідентифікаційний код, пенсійне посвідчення або довідку про отримання пенсії, довідку переселенця або документи для отримання соцдопомоги;
- Укласти договір і отримати платіжну картку;
- Повідомити у територіальне відділення Пенсійного фонду, де обслуговується пенсіонер, про реквізити відкритого пенсійного рахунку.
Ті переселенці, у яких термін дії картки Ощадбанку не закінчився (на 01.07.2016), поки нічого робити не потрібно, а нове електронне посвідчення можуть отримати у разі продовження терміну дії пенсійної картки (починаючи з 1 серпня). Для цього їм необхідно:
- Звернутися до Управління пенсійного фонду за місцем фактичного проживання, написати заяву на виготовлення електронного пенсійного посвідчення, надати паспорт, ідентифікаційний код, довідку внутрішньо переміщеної особи;
- За 1 місяць звернутися до відділення Ощадбанку, вказаного пенсіонером у заяві до Пенсійного фонду, і надати паспорт, ідентифікаційний код, довідку переселенця;
- Укласти з Ощадбанком договір, отримати електронне пенсійне посвідчення і відразу активувати його в касі.
Необхідно також мати на увазі, що упродовж першого року дії електронного посвідчення пенсіонерам доведеться кожні 6 місяців звертатися до відділення, де воно було отримано, для обов’язкової фізичної ідентифікації. Потім необхідно звертатися туди раз на рік. Якщо переселенець пропустить термін ідентифікації, то виплати автоматично припиняться. Таким чином, у Мінсоцполітики вирішили руками державного банку відсівати так званих «фіктивних переселенців», які живуть на непідконтрольній території Донбасу, але отримують українські виплати. Однак виникають сумніви в ефективності такого кроку. Що перешкодить переселенцям зрідка приїжджати в банк із непідконтрольної території, відзначатися й повертатися назад?
Станом на середину червня 2016 року приблизно 350 тисяч переселенців не отримували пенсії через так звані «списки СБУ». Для її відновлення необхідно звернутися в Управління пенсійного фонду, де потрібно надати дійсну довідку ВПО, відкритий рахунок в Ощадбанку й написати заяву. Для відновлення інших соціальних виплат вже доведеться йти в Управління праці та соціального захисту населення з тим самим пакетом документів. Максимальний термін розгляду цього питання – 23 робочі дні.
У найскладнішому становищі опиняться ті переселенці, у яких у довідках ВПО місцем фактичного проживання вказана адреса місцезнаходження органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права, його підрозділу, будь-якого іншого приміщення, де він не проживає. Таку довідку обов’язково треба перереєструвати до 20 липня 2016 року. В іншому разі вона автоматично стає недійсною, і відповідно, припиняються всі соціальні виплати. Цей термін може бути збільшено до 60 днів, якщо в переселенця є обґрунтовані причини, згідно з якими він не може перереєструвати довідку протягом зазначеного терміну. Для цього необхідно звернутися до уповноваженого органу, де подати відповідну заяву й документи на підтвердження.
Перевірки від Мінсоцполітики: обіцянки й реальність
Згідно з Постановою Кабміну № 365 для призначення або відновлення всіх соціальних виплат переселенці кожні півроку повинні проходити обов’язкову перевірку представників Управлінь праці та соціального захисту населення. Зокрема, державні соціальні інспектори вже ходять за місцем проживання переселенця й перевіряють достовірність зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання. Крім цього, інспектори складають акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї. І тільки на його підставі спеціальна комісія вирішує, призначати (відновлювати) виплати чи ні.
У Міністерстві соціальної політики пообіцяли, що перевірять усіх переселенців за 1 місяць і відновлять їм усі виплати. Але, як і прогнозували тоді представники громадських організацій, це залишилося тільки словами. Про жодний «місяць» навіть і не йшлося.
Заступник голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Ольга Лішик у коментарі «Острову» заявила, що на 20 липня всіх переселенців Луганській області перевірити не зможуть. «Прогнозів теж немає, але ми намагаємося», – сказала вона.
О. Лішик поінформувала, що на сьогодні в Луганській області створено комісії й робочі групи в усіх містах і районах. Станом на 7 липня 2016 року в області зареєстровано 273 632 внутрішньо переміщені особи. Кількість зупинених виплат за списками СБУ – 109 тисяч, а заяв на відновлення – 5640.
За цей час було складено 529 актів перевірок (що становить 0,2% від загального числа зареєстрованих ВПО в області) про матеріально-побутові умови, і тільки 147 переселенцям Луганської області змогли відновити виплати. Заступник голови ЛугОВГА пов’язує це «з великими проблемами з кадровим і матеріальним забезпеченням виконання цих функцій».
Керівник Центру соціальної адаптації вимушених переселенців Марина Пугачова вказує на великі черги в управління праці та соціального захисту населення в Маріуполі, де вона працює.
«Звернень переселенців багато. У Маріуполі ця ситуація дуже болюча. І багато в чому тут вина місцевого керівництва. З прийняттям нових постанов ситуація на краще не змінилася. Переселенці змушені стояти у величезних чергах по кілька годин. Ми бачимо випадки, коли їх змушують стояти на вулиці в цю спеку. Переселенців спеціально не впускають всередину, щоб не було натовпу. Вони як у 90-ті рр. позначають ручкою в себе на руках номер черговості, щоб отримати талончик на прийом. Вдумайтеся: 5 липня видавали талони на 23 липня. І це просто на прийом! Уявіть, коли до них дійде та перевірка додому! Але ж весь цей час люди не отримують виплати й сидять без грошей», – каже вона.
Загалом представники громадських організацій радять переселенцям запастися терпінням і не відступати, а йти в управління соцзахисту й домагатися своїх законних виплат. В іншому разі – звертатися до безплатних юристів і волонтерських рухів, які допоможуть (у разі потреби) скласти позов до суду і відновити виплати. Якщо ж в УПСЗН будуть відмовляти в продовженні, відновленні, нарахуванні виплат, то потрібно прямо на місці телефонувати на гарячу урядову лінію 0 800 507 309 та вимагати негайного вирішення питання.