Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок збройного конфлікту?

05.08.2017

Про особливості надання статусу дитині, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, розповіли фахівці БФ «Право на захист». Відповідне роз’яснення опубліковане на сайті фонду, передають «Донецкие новости».

Отримати такий статус можна відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» та постановою уряду «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів» від 5 квітня 2017 року № 268.

На отримання цього статусу може претендувати дитина (до 18 років), яка внаслідок воєнних дій або збройного конфлікту дістала поранення, контузію, каліцтво, зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства, була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі у військових формуваннях або незаконно утримувалася, зокрема в полоні.

Для отримання статусу необхідно звертатися до місцевої служби в справах дітей. Документи можуть подати законні представники дитини, родичі, а після досягнення 14 років – і сама дитина.

Копії та оригінали документів, які необхідно надати:

  • Заповнену заяву про надання дитині статусу. Заповнюється довільно, вказуються обставини й час, у яких дитині буде завдано шкоди в результаті збройного конфлікту.
  • Свідоцтво про народження дитини або інший документ, що посвідчує особу дитини (можна ID-карту, якщо є).
  • Документ, що посвідчує особу заявника – особи, яка звертається від імені дитини.
  • Якщо дитина проживає / перебуває в закладі охорони здоров’я, навчальному або іншому закладі – документ, що підтверджує факт зарахування дитини.
  • Документ, що підтверджує повноваження законного представника дитини або родинні стосунки між дитиною й заявником, або повноваження представника органу опіки та піклування. Наприклад: для батьків дитини достатньо свідоцтва про народження дитини й паспорта; для бабусі чи дідуся слід додатково надати копію свідоцтва про народження матері / батька дитини.
  • Довідка переселенця дитини або документ, що підтверджує місце проживання / перебування дитини в зоні АТО.
  • Заяви про скоєння кримінального злочину щодо дитини та про притягнення дитини до кримінального провадження як потерпілого або визнання дитини потерпілим, зареєстровані в установленому порядку у відповідних правоохоронних органах. Якщо законний представник дитини ще не звертався до поліції щодо кримінального злочину, скоєного щодо дитини, то це слід зробити якомога швидше. При цьому законний представник дитини має звернутися в письмовій формі із заявою про визнання малолітньої (до 14 років) або неповнолітньої (до 18 років) особи потерпілою.
  • Копія витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження про вчинення злочину щодо дитини.
  • Копія висновку експерта за результатами судової експертизи, проведеної в процесі досудового розслідування в кримінальному провадженні, яка встановлює факт отримання дитиною поранення, контузії, каліцтва, або факт того, що дитина зазнала фізичного, сексуального, психологічного насильства внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів. Висновок експерта не потрібен у разі, якщо дитина повідомляє про те, що була викрадена або незаконно вивезена за межі України, залучалася до участі в діях воєнізованих або збройних формувань, незаконно утримувалася, зокрема в полоні.

Рішення про надання статусу приймає орган опіки та піклування протягом 30 календарних днів із моменту реєстрації заяви.

ДЖЕРЕЛО