«Я не хотіла пам’ятати ті дні»: у Vogue вийшло інтерв'ю художниці Алевтини Кахідзе за підтримки Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова
Художниця, кураторка та садівниця Алевтина Кахідзе народилася й виросла в селищі Жданівка на Донеччині. Звідти переїхала до Дніпра, а потім до Києва. Брала участь у численних міжнародних виставках, серед яких минулорічна бієнале Manifesta 14 у Косові. Є лауреаткою Премії імені Казимира Малевича (2008), з 2018 року — посланниця толерантності Програми розвитку ООН в Україні.
Vogue та Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова розпочали серію інтерв’ю, у яких мирні люди розповідають свої історії про війну, аби вони були почуті на весь світ. Історія Алевтини Кахідзе вийшла у першому з початку повномасштабної війни друкованому Vogue та на сайті Vogue UA за підтримки Музею.
З села Музичі Бучанського району Київщини, де живе з 2009 року, під час повномасштабної війни Алевтина не виїхала, як не виїхала зі Жданівки 2014 року її мати.
«Війна для мене почалася ще тоді», — каже Алевтина та згадує, як записувала розмови з мамою, робила замальовки. Мати хоробро розмовляла з бойовиками, плекала сад, носила фрукти у психлікарню під час боїв, продавала на базарі овочі. У січні 2019 вона померла в черзі на пропускному пункті так званої «ДНР».
У перші дні великої війни чоловік Алевтини вступив до лав тероборони, а вона ховалася в підвалі з собаками. Зізнається, що не хотіла приймати дійсність, пам’ятати ті дні. Вона створила мапу-щоденник, на який відмічала вибухи — аж до звільнення Київщини. Досвідчена садівниця написала на дверях майстерні послання світові англійською мовою на випадок, якщо не виживе: «Наслідуйте рослини — вони справжні пацифісти на цій планеті, наскільки це можливо».
Чи може світ жити без війни? Кахідзе вірить, що прогрес реальний: «Я стою на позиції, що світ змінюється. Якби він не змінився, я б тут не сиділа, бо, можливо, була б на панщині. Люди хочуть бачити світ без війн, але декому досі до вподоби дивитися на насильство. Якось одна кураторка запитала, що вона може зробити зараз особисто для мене. Я відповіла: "Вчіть історію України"».
Читайте інтерв'ю з Алевтиною Кахідзе на Vogue UA за посиланням bit.ly/3nb3u7m
Кожна історія про війну важлива. Щоби зберегти пам’ять заради кращого майбутнього, розкажіть свою історію на порталі Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова https://civilvoicesmuseum.org/ або на безкоштовній гарячій лінії 0 (800) 509 001.