Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Виплати пенсіонерам-переселенцям: кожні півроку – ідентифікація в банку

07.08.2016

З 1 серпня Міністерство соціальної політики запустило в тестовому режимі єдиний реєстр внутрішньо переміщених осіб.

Як зазначають «ФАКТИ», реєстри тимчасово переміщених осіб були й раніше. Але всі вони мали регіональний формат: кожен орган соціального захисту адміністративно-територіальної одиниці мав свій реєстр. Все реєстри працювали автономно, тому неможливо було отримати уявлення про загальну картину: кількість переселенців, їхнє місцезнаходження, реальний стан виплат і так далі.

Натомість тепер запрацював єдиний для всієї країни реєстр тимчасово переміщених осіб, який забезпечить електронну інформаційну взаємодію Міністерства соціальної політики України з громадянами, волонтерами та організаціями з усіх питань, пов’язаних із розв’язанням проблем переселенців.

– Єдину інформаційну базу даних ми запустили поки в тестовому режимі, – зазначив міністр соціальної політики Андрій Рева. – Вона дає можливість електронного обліку всіх внутрішньо переміщених осіб. Ми тепер можемо відстежити, якщо, скажімо, переселенець внесений до реєстру у двох управліннях. Це відразу буде видно. Також з’явилася можливість обміну інформацією між відповідними структурами: Державною прикордонною службою, органами Пенсійного фонду, Службою безпеки України та іншими, для того щоб мати повну інформацію про кожного переселенця. Адже під внутрішньо переміщених осіб можуть маскуватися різні «зацікавлені» громадяни.

Цей реєстр створений для допомоги і правоохоронним органам. Також завдяки єдиному реєстру Державна прикордонна служба зможе побачити, що переселенець не перебував більш ніж два місяці на території, не контрольованій Україною. Тобто зменшується можливість зловживань.

– А це допоможе?

– Нашим завданням було встановити виплати внутрішньо переміщеним особам, а не тим, хто від їхнього імені намагається отримати гроші. Тим часом, за інформацією Служби безпеки України, наданої на початку цього року, понад 400 тисяч громадян, які отримували соціальні виплати, взагалі жодного разу не перетинали лінію розмежування. Згідно з даними Пенсійного фонду, після того як були зупинені пенсійні виплати, з 460 тисяч 800 пенсій нібито внутрішньо переміщеним особам були відновлені тільки 143 тисячі. Іншим громадянам було відмовлено, оскільки вони не є внутрішньо переміщеними. І кому йшли кошти цих більш ніж 317 тисяч, на сьогодні невідомо. Водночас із 2014 року тільки на виплату пенсій переселенцям держава витратила 28 мільярдів гривень.

Зазначимо, що, за інформацією Міністерства соціальної політики, в Україні налічується приблизно 1 мільйон 800 тисяч внутрішньо переміщених осіб. Ця цифра не є остаточною, проте уряд зможе оприлюднити точніші дані не раніше грудня цього року – після проведення повної верифікації виплат.

До речі, саме для того, щоб запобігти можливому шахрайству з виплатами, у червні уряд прийняв постанову про захист прав переселенців, яка встановила контроль за рухом державних коштів: кому і як вони виплачуються.

Також нагадаємо, що з 1 липня 2016- го всі пенсійні виплати внутрішньо переміщеним особам почали здійснюватися через «Ощадбанк». А з 1 серпня банк випускає електронні пенсійні посвідчення для пенсіонерів, які змушені були переїхати з непідконтрольних територій і зони АТО в інші регіони України, й обмінює наявні платіжні картки на такі посвідчення. Це передбачено постановою Кабміну «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету міністрів України».

«Виготовляється електронне пенсійне посвідчення виключно в разі звернення за ним клієнта безплатно, – зазначає прес-служба «Ощадбанку». Крім того, у банку підкреслили: якщо людина не отримала посвідчення, у виплаті пенсії їй однаково не відмовлять.

Для отримання електронного пенсійного посвідчення пенсіонерам – внутрішньо переміщеним особам треба звернутися до Пенсійного фонду за місцем фактичного проживання й написати заяву на виготовлення документа. У заяві потрібно вказати відділення «Ощадбанку», де пенсіонер хоче отримати посвідчення. У Пенсійному фонді також слід надати паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та інші документи, необхідні для формування пенсійної справи.

Через 30 днів після подання заяви потрібно звернутися у вказане відділення «Ощадбанку», щоб укласти з установою договір. Після чого пенсіонеру треба отримати картку (електронне пенсійне посвідчення) та активувати її в касі банку.

Для отримання картки із собою треба мати паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та довідку про взяття внутрішньо переміщеного особи на облік.

Як зазначили в міністерстві, протягом першого року дії електронного посвідчення пенсіонерам кожні шість місяців необхідно звертатися до відділення «Ощадбанку», у якому воно було оформлено, для обов’язкової ідентифікації. Простіше кажучи, щоб у банку переконалися, що гроші дійсно отримує конкретний пенсіонер.

Упродовж другого та третього років дії електронного посвідчення пенсіонеру треба звертатися в те ж відділення «Ощадбанку» вже раз на рік.

Тим часом під час робочої наради, у якій брали участь представники уряду, «Ощадбанку» й «Укрпошти», обговорювалося питання про те, що десятки тисяч пенсіонерів-переселенців до липня не встигли оформити платіжні картки в «Ощадбанку». Причому значна їх частина не може самостійно пересуватися – через вік або проблем зі здоров’ям. Тому знадобився запуск фізичної верифікації цих осіб, яку мають провести упродовж одного місяця – серпня.

Також фахівці Міністерства соціальної політики взялися за розробку доповнення до постанови, щоб вказати там механізм доставляння грошей додому тим, хто дійсно не може самостійно пересуватися. У цю категорію потраплять люди з інвалідністю групи 1-А (тобто лежачі інваліди) і літні громадяни, яким фізично важко дістатися до банку й банкомата. За результатами інспектування має бути підписаний тристоронній договір. І тоді таким людям пенсію буде доставляти «Укрпошта».

А саму верифікацію громадян, які не мають можливості самостійно пересуватися, проводитимуть соціальні інспектори, що передбачено постановою Кабінету міністрів.

ДЖЕРЕЛО