«Все, що ми нажили за 50 років, згоріло»: історія Наталії з Лисичанська увійшла до Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

71-річна Наталія — художниця з Лисичанська — пережила пекло війни ще у 2014 році, а з початком повномасштабного вторгнення знову опинилася в епіцентрі жаху. Вона на власні очі бачила, як руйнували її рідне місто та вщент знищили сусідній Сіверськодонецьк. Свою історію жінка розповіла Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
Під час сильних обстрілів Наталія знаходила розраду в малюванні, а також фіксувала події у щоденнику. Це був її спосіб донести людям правду та поділитися пережитим. На жаль, ці записи згоріли під час одного з обстрілів.
«Повністю квартира згоріла. На щастя, ми встигли виїхати до того моменту. Увесь під’їзд вигорів. Загалом, весь наш квартал був розбитий. Все, що ми нажили за 50 років, згоріло», — розповідає жінка.
Найсуворішим випробуванням для Наталії став голод. Її свекруха пережила Другу світову війну та часто повторювала: «Тримай удома торбинку сухарів — про всяк випадок». Ці слова не раз згадувалися Наталії, особливо під час трьох діб, проведених із чоловіком у холодному підвалі без світла, води та їжі. Також війна забрала у жінки кількох близьких людей, зокрема подругу, яка загинула під час ворожого обстрілу.
«Було дуже багато людських жертв. Ось моя подруга йшла з дачі, і снаряд потрапив — вона до підвалу не добігла, буквально кілька метрів, щоб сховатися. Загинула просто на дорозі. Вона пролежала там добу, бо ніхто не міг підійти до тіла через обстріли», — зі сльозами на очах пригадує Наталія.
Після цієї трагедії жінка з чоловіком вирішили виїхати з Лисичанська. Вже не було сил бачити цей жах і людські страждання щодня. Кожен день у рідному місті ставав боротьбою за виживання. Тепер у Києві подружжя почало життя з чистого аркуша і дякує долі за те, що змогли вижити та вирватися з того пекла.
«От коли все це пережив, тепер розумієш, що дорожче за мир, дорожче за здоров’я, дорожче за життя рідних та близьких — нічого не може бути», — каже жінка.
Дивіться історію Наталії тут:https://bit.ly/46Trosw
Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує вже понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільша у світі збірка свідчень мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.
Розкажіть і свою історію — на порталі Музею:https://civilvoicesmuseum.org/
або зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію: 0800 509 001.