Все про призначення і відновленні соціальних виплат переселенцям
Як повідомляють юристи фонду «Горіння», для отримання соціальних виплат, переселенець повинен мати довідку, видану відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р № 509. Виплати здійснюються тільки за місцем знаходження особи на обліку, що підтверджується довідкою.
Що відноситься до соціальних виплат?
- Пенсія (щомісячне довічне грошове утримання).
- Довічна державна стипендія.
- Усі види соціальної допомоги, компенсацій, матеріального забезпечення.
- Надання: - соціальних послуг, субсидій, пільг.
Тобто всі виплати, які здійснюються за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Як здійснюються виплати?
- виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»;
- за бажанням – з доставкою додому, з компенсацією витрат за надання таких послуг, передбачених тристороннім договором, укладеним між Пенсійним фондом України, ПАТ «Державний ощадний банк України» та Українським державним підприємством поштового зв’язку «Укрпошта».
Які органи здійснюють соціальні виплати?
- структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад;
- територіальні органи Пенсійного фонду України;
- робочі органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
- робочі органи Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- центри занятості, які знаходяться за фактичним місцем проживання внутрішньо переміщених осіб (вказаному у довідці), незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
Що потрібно зробити для отримання соціальних виплат?
- отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- постійно проживати за адресою, зазначеній у довідці;
- в залежності від виду соціальних виплат, подати до органу, що здійснює відповідні виплати:
- заяву про призначення (відновлення) відповідних соціальних виплат;
- копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- під час подання документів пред’явити оригінал довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
- мати відкритий рахунок в публічному акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України»;
- пройти перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування, за результатами якої складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
- вчасно повідомляти відповідні органи про зміну тих чи інших обставин, що можуть вплинути на соціальні виплати.
Яка процедура розгляду заяви?
Рішення щодо призначення (відновлення) відповідних соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам приймають утворені районними, районними у м. Києві держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад:
- комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам або
- комісії, утворені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», за умови включення до її складу органів, що здійснюють соціальні виплати.
Процедуру розгляду заяви умовно можна поділити на 4 етапи.
Етап 1. Орган, що здійснює соціальні виплати, передає отриману заяву до структурного підрозділу соціального захисту населення.
Етап 2. Структурний підрозділ соціального захисту населення з дня отримання заяви:
- Не пізніше наступного робочого дня надсилає запит для отримання електронної справи отримувача соціальної виплати до державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України» (електронна справа отримується протягом 5 робочих днів з дня подання запиту).
- Протягом 15-ти робочих днів проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.За результатами перевірки складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами (або законними представниками) та представниками структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
- Протягом 3-х робочих днів з дня отримання електронної справи, вносить на розгляд комісії подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) соціальної виплати, до якого додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.
Етап 3. Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам:
- Розглядає подання структурного підрозділу соціального захисту населення протягом 5-ти робочих днів з дня його отримання.
- Під час розгляду враховує:
- акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї;
- інформацію про стан фінансування та виплати, яка оприлюднюється на офіційних сайтах органів, що здійснюють соціальні виплати;
- підстави відмови у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати, передбачені законодавством.
- Приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати.
- Копію прийнятого рішення не пізніше наступного робочого дня надсилає:
- органові, що здійснює соціальні виплати, та
- структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Етап 4. Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі позитивного рішення комісії:
- призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та
- здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.
Увага! Навіть у разі відсутності підстав відмови у призначенні (відновленні) соціальної виплати, передбачених законодавством, комісія може відмовити в разі встановлення відсутності заявника за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеному у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати.
Відмова може бути оскаржена в судовому порядку.