«Ворожнеча не має сенсу, тому я малюю щасливих людей»: юна художниця з Донбасу
5 серпня в Маріуполі відбулася презентація Розподільчого центру Фонду Ріната Ахметова. Важливою частиною заходу стала виставка творчих робіт учасників проекту «Рінат Ахметов – дітям. Мирне літо». Це малюнки хлопчиків і дівчаток, на чиє дитинство випало безліч випробувань і горя.
Серед 100 робіт, представлених в експозиції, є малюнок Алли Єфремової з Маріуполя. Дівчинка прийшла на відкриття виставки, щоб поспілкуватися з журналістами, громадськими діячами та представниками міжнародних організацій. Вона розповіла, як живуть діти Донбасу і як вони зберегли здатність бачити красу життя після обстрілів і поневірянь.
– Я вважаю, що ворожнеча не має сенсу. Люди повинні допомагати одне одному. Коли я їздила цього літа відпочивати до санаторію на запрошення Фонду Ріната Ахметова, то ще краще це зрозуміла. Там я подружилася з багатьма дітьми з усього Донбасу. У нас були цікаві заняття та гуртки. Наприкінці зміни психологи попросили нас намалювати те, про що ми мріємо. Я малювала острів майбутнього. Там нема горя. Люди мають бути щасливі, тому я малювала чоловічків, які посміхаються, – розповіла Алла.
Юній художниці лише 13 років. Вона з Маріуполя. У 2015 році снаряд влучив у будинок, де жила сім’я дівчинки. Внаслідок обстрілу Алла втратила близьких людей. Впоратися з негативними спогадами їй допомагала арт-терапія.
– Нині мистецтво досить широко застосовується з терапевтичною метою. Цей метод стає загальновизнаним, тому що довів свою ефективність. Діти за допомогою занять мистецтвом досліджують себе, свої емоції і виражають своє самопізнання через символи, образи та кольори. У процесі малювання гармонізується психологічний стан. У малюнках дітей представлений весь спектр почуттів: тут і любов, й образа, і страх, і надія. Якщо уважно роздивитися їхні роботи, можна відчути ці емоції, – сказала психолог Фонду Ріната Ахметова Назо Біблая.
Надія Лафазан, бабуся дівчинки, каже, що пензлі та фарби допомогли внучці впоратися з пережитим.
– Дякую Рінату Ахметову, що підтримує земляків не тільки продуктами. Психологічна допомога теж дуже важлива, – вважає жінка.
Фонд Ріната Ахметова навчив 250 психологів за курсом «Травма війни». Психологічна допомога була надана 50 тисячам дітей і 6000 дорослих.