Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Владислав Гераскевич презентує «Шолом пам’яті» в Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

30.03.2026

У Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова представлять «Шолом пам’яті» разом із його символічним продовженням. Його створила українська художниця Ірина Проць за ідеєю спортсмена Владислава Гераскевича. Ця ідея полягає в тому, щоб продовжити історію «Шолома пам’яті», з яким український скелетоніст поїхав на Зимові Олімпійські ігри 2026 року. Він перетворився на спосіб вшанувати пам’ять українських спортсменів, убитих росією під час війни і спричинив міжнародний резонанс та став відомим на весь світ. Наразі Ірина Проць створила символічне продовження історії «Шолома пам’яті», на якому зобразила 22 спортсменів із Маріуполя, серед яких — 8 дітей-спортсменів. Це ті, чиї життя обірвала війна, але чиї імена та досягнення мають бути збережені в пам’яті. 

«Ми якось сиділи з Владиславом, і він каже: ми втратили на цій війні багато друзів, серед них є спортсмени і вони ніколи не потраплять на Олімпіаду, якщо ми цього не зробимо. Я запитав: що ти маєш на увазі? Він сказав, що хоче нанести на шолом зображення цих спортсменів і привезти їх із собою на Олімпійські ігри. І мене це зачепило до сліз», – пригадує Михайло Гераскевич, батько Владислава Гераскевича та головний тренер збірної України зі скелетону.

Серед них – Євген Обедінський, багаторазовий чемпіон України з водного поло та капітан національної збірної. У березні 2022 року 39-річний спортсмен загинув у Маріуполі: російські військові вбили його пострілом у голову, коли він чергував на балконі власного будинку, допомагаючи сусідам стежити за пожежами під час обстрілів. У Євгена залишилася донька. Історія Євгена зберігається в Музеї «Голоси Мирних». 

За словами художниці Ірини Проць, продовження історії шолома – це її спосіб вшанувати пам’ять спортсменів, зокрема з Маріуполя, та візуалізувати мужність українців у боротьбі за свободу. 

«Продовжуємо малювати серію шоломів пам’яті. Цього разу це пам’ять про спортсменів, які проживали в Маріуполі. Це не міфи, не фантазії – це реальність, яку пережили люди. І зберегти її для майбутнього – надзвичайно важливо», – зазначила художниця.

Михайло Гераскевич відзначив справу Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова у роботі зі збереження національної пам’яті та документування історій людей, які постраждали від війни, зокрема, українських спортсменів. Адже саме завдяки таким ініціативам майбутні покоління зможуть пам’ятати правду про події та вшанувати мужність тих, хто їх пережив.

«Дуже важливо донести до всього світу цей меседж – створити шолом пам’яті загиблих із міста, яке одним із перших прийняло на себе російську агресію і найбільше постраждало, це місто-герой Маріуполь. Це українське місто. І ці люди – жителі Маріуполя, спортсмени Маріуполя – є українцями. І, напевно, буде правильно нести пам’ять про цих людей усе життя. Ці фотографії нестимуть не пропаганду, а правду про те, що зробила російська війна проти України», – каже Михайло Гераскевич.

Шолом, присвячений загиблим спортсменам-маріупольцям, залишиться в Музеї «Голоси Мирних» і стане значущим елементом його експозиції, в якому зберігається низка унікальних експонатів та історії людей, які постраждали від війни росії проти України. 

Презентація «Шолому пам’яті» і його продовження відбудеться в просторі Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова в квітні 2026 року, дату буде оголошено додатково. Простір знаходиться на першому поверсі Музея історії міста Києва за адресою Київ, вул. Богдана Хмельницького, 7, працює з середи по неділю з 12:00 до 19:00. Слідкуйте за оновленнями на сайті: https://civilvoicesmuseum.org/

Колекція Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова налічує вже понад 140 тисяч історій про війну. Це найбільше у світі зібрання свідчень мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.