Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Влада приймає новий алгоритм усиновлення під час війни: яким він буде? Нове інтерв’ю Уповноваженої-радниці Президента з прав дитини

11.07.2022

Програма «Рінат Ахметов – Дітям. Сирітству – ні!» продовжує спілкуватися з експертами з протидії сирітства.

Цього разу – нове, липневе інтерв’ю з Уповноваженою-радницею Президента з прав дитина та дитячої реабілітації Дар’єю Герасимчук.  Поговорили про відновлення процесу усиновлення, та які кроки влада робить для цього.

 

‒ Пані Дар’є, дякую, що долучилися до розмови! Спочатку хочу спитати: вже 4 місяці йде війна і ви постійно у страшному цейтноті. Що відчуваєте? Як ви?

– Я – складно. Мої відчуття досить складні, тому що кількість викликів тільки зростає. Відчуваю себе таким бігуном, який долає спринти, розраховані на короткий забіг. Добігаєш якийсь шматочок, потім видихаєш – і знов біжиш новий відрізок спринту. Інколи цих перерв між спринтами не вистачає навіть для того, щоб вдихнути повітря. Складність ще в тому, що зазвичай на етапі першого забігу ти вже якимось дивним чином починаєш і паралельний другий забіг. Але я розумію, що зараз такий час. Нічого не змінилося у моєму ставленні до людей, до того, чим я займаюся. Не даю собі розкисати, бо розумію – маю бути максимально зібраною, адже від моїх рішень та рішень моїх колег залежить багато дитячих доль.

– Щодо Кременчука, чи вже остаточно встановлена кількість жертв, у тому числі й серед дітей (відомо про 19 загиблих, 64 особи постраждало, з яких 26 госпіталізовано). Чи тривають ще рятувальні роботи?

– У мене лише ті цифри, які є у відкритих джерелах. Коли сталася ця трагедія, я зателефонувала всім своїм знайомим, аби переконатися, чи всі вони та їх рідні й друзі живі. Чесно кажучи, було дуже страшно кожного разу набирати номер і чекати відповіді. Одна з моїх подруг сказала, що їй просто пощастило: Бог зберіг її маму, яка вже вийшла з дому, йшла саме в цей торговельний центр і просто не встигла дійти. Доля є доля. Але я точно знаю: судити тих, хто це скоїв, потрібно однозначно, вони мають понести за це покарання.

– Безсумнівно. То повернемося до нашої теми – відновлення процесу усиновлення. У ЗМІ вже з’явилися публікації про нові кроки щодо цього, але поки не сказано, які саме. Чи дійсно це так і що це за кроки?

– Так, вони є. Вже 4 липня відбулася презентація низки змін до постанови 905 з приводу порядку усиновлення. Планується введення нового розділу щодо порядку усиновлення під час воєнних дій і надзвичайних ситуацій. Він уже переглянутий усіма експертами. Не можу сказати, що все буде легко та швидко. Єдине, поки можу сказати, що під час дії воєнного стану усиновлення дітей громадянами України, які проживають за межами України, та іноземцями не здійснюватиметься, а отже, міждержавне усиновлення поки буде на паузі, усиновлення українськими громадянами, що перебувають за кордоном, також буде на паузі. Тобто зміни стосуватимуться виключно усиновлення українцями на території України.

Це дуже непросто.

Над новим алгоритмом усиновлення працювало велике коло експертів. Тут моя величезна подяка керівнику групи експертів Людмилі Семенівні Волинець, команді проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), Міністерству соціальної політики, Офісу Омбудсмена України з прав людини і безпосередньо Аксані Філіпішиній та її команді, команді депутата ВРУ Павла Сушка. Також подяка усій моїй команді, чия робота та допомога просто безмежна.

Разом нам вдалося напрацювати новий алгоритм усиновлення, який буде діяти не тільки зараз, під час війни, але й узагалі під час надзвичайних ситуацій у країні. 
Сподіваюся, найближчим часом він буде імплементований у дію.

– Тобто вже наступного спілкування ми зможемо говорити про відновлення процесу усиновлення та якими саме будуть нові кроки?

– Так. Але дещо вже працює і зараз. Ті люди, які до війни або напередодні війни отримали статус кандидата, вже можуть усиновити дитину, якщо вона не евакуйована. Ніхто не говорить про те, що геть увесь процес заморожений. Ті, хто вже мав статус кандидата, можуть продовжувати свій шлях до усиновлення. Але коли мова йде про нових людей, які щойно вирішили стати кандидатами, то вони вже будуть проходити шлях за новим алгоритмом, затвердженим на період воєнного стану. Якщо працюють ССД і діти не переміщалися, то процес усиновлення провадиться.

– Які саме зміни з’явилися в алгоритмі усиновлення під час воєнного стану, порівнюючи з тим, який був до війни?

– Отже, як я вже сказала вище, на сьогодні групою експертів підготовлено низку змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» щодо порядку усиновлення під час воєнного стану.

До Порядку додається новий розділ «Особливості провадження діяльності з усиновлення під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану».

Передбачається, що громадяни України, які тимчасово перебувають за межами країни, братимуться на облік кандидатів в усиновлювачі тільки після їхнього повернення в Україну.

Є зміни, що стосуються особливостей обліку і провадження діяльності з усиновлення дітей, які є тимчасово переміщеними (евакуйованими).

Діти, які евакуювалися по Україні, можуть бути усиновлені за місцем евакуації.

Усиновлення дітей, які влаштовані до прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу під час воєнного стану не проводиться, окрім випадків, коли дитину бажають усиновити прийомні батьки або батьки-вихователі, у сім’ї яких вона виховується; дитину бажають усиновити громадяни України, які є усиновлювачами її рідного брата чи сестри.

Громадяни України, які евакуювалися по Україні, можуть бути поставлені на облік кандидатів в усиновлювачі за місцем евакуації. Громадяни України, які вже є кандидатами в усиновлювачі та евакуювалися по Україні, можуть звернутися до ССД за місцем евакуації, надати пакет документів і висновок про можливість бути усиновлювачами та ознайомитися з інформацією про дітей.

Також є низка змін, що стосуються особливостей обліку кандидатів в усиновлювачі, строку дії їх документів.

– Дуже добре, чекаємо з нетерпінням! 

(Продовження інтерв'ю - у наступних публікаціях цього тижня!)