«Відсутність пам’яті знищує гідність»: інтерв’ю з театральним режисером Владом Троїцьким у проєкті Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

9 квітня у Музеї історії міста Києва відбулося публічне інтерв’ю з Владом Троїцьким, театральним режисером, драматургом, засновником фестивалю GOGOLFEST, лідером музичного проєкту Dakhabrakha. Зустріч організована у рамках документаційного проєкту Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.
Тема бесіди — «Антидот маніпуляціям через культуру і мистецтво». Модерувала розмову Наталія Ємченко, директорка з комунікацій SCM, членкиня Наглядової ради Фонду Ріната Ахметова.
Під час бесіди йшлося про культуру пам'яті, як дисципліну про збереження правди, формулювання українського міфу і роль мистецтва у боротьбі під час війни.
На думку Влада Троїцького, пам'ять — як частина культури — є одним із камертонів, який об'єднує громадян і дає відчуття національної єдності.
«Я чув тезу, що меморіалізація має відбуватися вже після війни, і категорично з цим не згоден. Для родичів і побратимів загиблих дуже важливе розуміння, що тебе поважають. Це має бути певне місце, не цвинтар, а саме публічний простір, де можна відчути і тугу, і надію. Не пам’ятаючи, ти знищуєш свою гідність», — пояснює Влад Троїцький.
Мистецтво впливає на підсвідомість і допомагає людям «думати серцем». Це сприяє розвитку внутрішнього камертона, який налаштовує людину на прийняття правильних рішень, спираючись на відчуття правди та справедливості.
«Зараз кожен відчуває себе частиною світу, що руйнується. Але не можна жити надією на швидке закінчення війни. Вона, на жаль, стала складовою нашого життя. Цей процес можна сприймати із жахом, але можна і з цікавістю. Відтак треба насамперед орієнтуватися і на себе, і на тих, хто поряд. І обов’язково вибудовувати навколо простір поваги, гідності, любові, надії», — підкреслює Влад Троїцький.
Музей «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова також докладає зусиль до збереження національної пам’яті. Архів містить вже понад 130 тисяч історій про війну. Це найбільша у світі колекція історій мирних людей, які постраждали від війни росії проти України.
Публічні інтерв'ю відбуваються в рамках циклу культурологічних подій Музею «Голоси Мирних», спрямованих на збереження пам'яті про війну. Наразі документаційний проєкт має назву «Щоденники мирних: голоси тих, хто вижив, і тих, хто ні».
Слідкуйте за анонсами заходів у соцмережах Фонду Ріната Ахметова та на сайті Музею https://civilvoicesmuseum.org/ .