Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

Відсудити компенсацію за знищене під час бойових дій житло можна – ЗМІ

07.05.2016

Вперше в Україні мешканка Слов’янська за допомогою юристів Гельсінської спілки виграла в суді справу про компенсації за житло, зруйноване під час АТО. Про це повідомляє портал «Острів».

Апеляційний суд Донецької області задовольнив скаргу Валентини М., будинок якої згорів через обстріли у 2014 році. Повідомляється, що замість 80-річної жінки на процеси ходив її зять, Василь П.

«Всі місцеві суди довго відмовлялися визнавати мій позов, говорили, що я не маю доказів того, що будинок згорів саме через обстріли. Я виграв, мабуть, тому, що почав активно й переконливо доводити свою позицію за допомогою аргументів, які порадила Гельсінська спілка. Біля Семенівки стояв блокпост ДНР, і по ньому стріляли ЗСУ. Саме тому такими є руйнування в цьому районі», – зазначає він.

Чоловік подав більше десятка позовів до місцевих судів першої інстанції, і щоразу отримував відмову під різними приводами.

Зокрема, судді наполягали, що факт руйнування будинку в результаті АТО не доведено. Висновки поліції й пожежників вони просто ігнорували. Також судді не визнавали позов через те, що не вважали державу Україна належним відповідачем. Крім цього, відмовляли через те, що нібито немає механізмів повернення коштів.

В апеляційному суді знайшовся суддя, який розцінив рішення суду першої інстанції про відсутність належних механізмів неправильним і переглянув його.

У своєму рішенні суддя апеляційного суду зазначив, що «відшкодування шкоди, заподіяної терористичним актом, регламентується спеціальною нормою – ст. 19 закону України № 638–IV «Про боротьбу з тероризмом», згідно з якою відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.

У подібних правовідносинах Європейський суд із прав людини вказав, що відповідальність держави має абсолютний характер і об’єктивну природу, яка ґрунтується на теорії соціального ризику. Таким чином, державу може бути притягнуто до відповідальності з метою компенсації шкоди тим, хто постраждав від дій невстановлених осіб або терористів, коли держава визнає свою нездатність підтримувати громадський порядок і безпеку або захищати людей і власність.

Ґрунтуючись на цьому й на середній вартості житла у Донецькій області, суддя постановив задовольнити позов Валентини М. У результаті вирішено стягнути з держави Україна, в особі Міністерства юстиції, за рахунок державного бюджету 387 000 гривень.

«Компенсація маленька, але житло зараз у Слов’янську дешеве, тому ми сподіваємося купити хоча б однокімнатну квартиру для тещі», – каже зять позивача.

ДЖЕРЕЛО