В Україні зростає кількість дітей, яких віддають в інтернати, — експерти програми «Сирітству — ні!» Фонду Ріната Ахметова
В Україні зростає кількість дітей, яких віддають до інтернатних закладів. Про це повідомила на прес-конференції в УНІАН керівник програми «Сирітству — ні!» фонду Ріната Ахметова Дар’я Касьянова.
«Ми констатуємо той факт, що дітей в інтернатах стає більше. Є тенденція: батьків-переселенців переконують, що їхні діти мають бути в інтернатних установах. Проблема набуває інших масштабів, нової актуальності, незважаючи на всі значні попередні зусилля з подолання сирітства в нашій країні», — зазначила Касьянова.
За її словами, війна на Донбасі виявила, що інтернатні установи не можуть захистити дітей, забезпечити їхню безпеку. «Нам доводилося евакуювати дітей із дитбудинків, інтернатів, бо діти ставали заручниками цих складних обставин. Вони першими потрапляли під серйозні загрози», — повідомила Касьянова.
Вона зазначила, що фонд Ахметова вже багато років працює в напрямі подолання сирітства в Україні: робота в межах програми фонду «Сирітству — ні!» націлена на те, щоб діти жили й виховувалися в родині.
«Тільки в сім’ї дитина почуває безпеку й любов, а надалі виростає здатною любити, створювати сім’ю. За даними досліджень, українське суспільство розділене: 50% вважають, що дитина має виховуватися в сім’ї, 50% — у дитбудинку. На нашу думку, інтернат є шкідливим для дитини, не задовольняє навіть базових потреб дитини. Дитина, коли виходить з інтернату, де її годували, одягали, не може адаптуватися до самостійного життя, і дуже рідко такі люди можуть вести нормальне самостійне життя, створювати сім’ї, народжувати дітей», — сказала Касьянова.
Вона підкреслила, що для фонду Ахметова тема подолання сирітства в Україні залишатиметься дуже важливою: «Незважаючи на складні обставини, війну на Донбасі, продовжуватиме роботу програма «Сирітству — ні!». І ми готові займатися, зокрема реформуванням інтернатної системи».
Директор представництва благодійної організації «Надія й житло для дітей» Галина Постолюк зазначила, що в Україні кількість дітей, які виховуються в інтернатах, одна з найвищих у Європі. «Ця цифра сягає понад 80 тисяч дітей. Понад 80% цих дітей перебувають там через бідність. Вони живуть і виховуються в 700 установах. У нас дуже розгалужена система таких установ. Система інтернатного утримання та сімейні форми виховання дітей-сиріт існують паралельно. Реформа цих установ зводиться до того, що змінюється лише вивіска. Для дітей, котрі навчаються в цих школах, нічого не змінилося», — зазначила Постолюк.
На її думку, саме існування цієї інтернатної системи стимулює, щоб там були діти. «У такий спосіб вона бореться за виживання. Державні чиновники чинять опір таким змінам. Немає на сьогодні єдиного стратегічного бачення міністерств, які відповідають за це, — МОЗ, Міністерство освіти, Мінсоцполітики», — сказала Постолюк.
Вона повідомила, що 20 листопада, у 25-ту річницю підписання Конвенції ООН про права дитини, відбудеться презентація соціально-культурного проекту «Відкриваємо двері дітям». «Цей проект — спроба художніми засобами привернути увагу суспільства до проблеми виховання дітей в інтернатах, — підкреслила Постолюк. — Ми маємо забезпечити рівні права всім дітям, консолідувати зусилля суспільства заради системних змін у соціальній політиці, щоб дитина виховувалася в родині, а не в інтернаті».