В окупованій частині Донбасу пенсіонери заледве виживають без ліків – ЗМІ
Київ обмежив види ліків, які можна доставляти в зону АТО, а хворі не мають грошей, щоб купити те, що є.
У пошарпаному кабінеті кардіолога на Сході України 76-річна Тетяна Іванівна випрошує в лікаря заспокійливе. Її лікар Андрій Поляков слухає її, хоча знає, що не може нічим зарадити.
Про це сьогодні пише видання New York Times. За останні півгодини лікар відмовив людям у видаванні антибіотиків, пігулок від гіпертонії й кількох інших звичайних медикаментів, які є скрізь, окрім зони конфлікту в Україні.
«А щось від тривоги?» — питає пацієнтка з надією в голосі. Страждаючи від високого тиску й болю у спині, жінка скаржиться ще й напади паніки. Вони почалися після того, як артилерійський снаряд вибухнув у сусідньому будинку ще в жовтні.
«Пийте самогон», — радить лікар Поляков, і на цьому його медична консультація закінчилася.
Видання пише, що ще до війни в індустріальному й шахтарському Донбасі старі люди часто скаржилися на різні болі. Тепер їм доводиться боротися за виживання, виглядаючи дедалі похмуріше через постійні порушення хиткого перемир’я. Пенсії заморожені, банки закриті, а полиці аптек порожні. Це сталося здебільшого через заходи Києва, який намагається ізолювати захоплені території, щоб гроші від уряду для пенсіонерів і бюджетників не потрапили в руки проросійським бойовикам.
«Жінка прийшла і сказала, що в неї болять нирки. Я проглянув список ліків, які в нас є, і там нічого, щоб допомогло їй. Я можу їй сказати, щоб пішла й купила собі ліки, але аптеки порожні. Та й який у цьому сенс, у всіх же однаково немає грошей», — каже лікар Поляков, який працює в зоні АТО як учасник організації «Лікарі без кордонів».
Міжнародна організація може забезпечити охоплений війною регіон далеко не всіма видами медичних препаратів. Україна обмежує типи ліків і обладнання, яке можна привозити у країну.
Півроку тому шпиталь, у якому працює Поляков, був заповнений пораненими від вибухів артилерійських снарядів і тими, кому вже ампутували якусь частину тіла. Тепер, коли триває хитке перемир’я, лікарні заповнені пенсіонерами, які ховалися в підвалах від війни.
З 200 людей, які щодня приходять до лікарні, у якій працює Поляков, 90% — це пенсіонери з хронічними захворюваннями й гіпертонією, серцево-судинними захворюваннями й діабетики. Лікарі й фармацевти кажуть, що на окупованій території є лише кілька видів медикаментів. Але й на них ціни зросли вдвічі чи й навіть втричі.
«Доставляння ліків для пенсіонерів, здавалося б, не складне завдання. Але його виконання зупиняє складне політичне питання: хто буде платити за окуповані території України, які контролюють проросійські бойовики?» — йдеться у статті.
У листопаді президент Порошенко підписав наказ, згідно з яким усі урядові установи на окупованих територіях Сходу України припинять свою роботу. Українська міліція, суди, університети й лікарні припинили тут працювати. У результаті постачання медикаментів теж були зупинені. Тож пацієнтам доводиться реєструватися на територіях Донбасу, які контролює армія України, щоб отримувати свої пенсії, зарплати й медичну допомогу.
Голова українського відділення Світової організації охорони здоров’я Доріт Нітзан сказала, що її установа працює з урядом України спільно над постачанням ліків у зону конфлікту. Однак є велика прірва між тим, що везуть у Донбас, і тим, що там потрібно.
Наразі немає точних даних, скільки людей померло в Донецьку й Луганську просто через брак ліків. Однак Нітзан сподівається, що найближчим часом постачання всіх необхідних медикаментів відновиться.
Тим часом, у лікарнях не проводять необхідні операції через брак анестезії. Діабетикам радять їхати на територію України, де немає війни. Раніше в ООН повідомляли, що понад 100 медичних закладів були пошкоджені або зруйновані під час війни. А в лікарнях Донецька й Луганська бракує навіть базового забезпечення, яке включає хірургічні рукавички, фізрозчини, антибіотики й бинти. Також експерти ООН дійшли висновку, що діти з Донбасу потребують психологічної реабілітації після страхіть війни.