Гаряча лінія 0800509001
ua
ua

«Український світ не буде таким, як був»: директор польського Державного музею Аушвіц-Біркенау дав ексклюзивне інтерв’ю Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова

09.11.2022

Директор польського Державного музею Аушвіц-Біркенау Пйотр Цивінський поділився з Музеєм «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова своїми думками про війну в Україні. Також експерт пояснив, наскільки важливо збирати, документувати та зберігати свідчення очевидців — жертв війни...

«Це — війна, яка має величезне значення в багатьох площинах. Український світ не буде таким, як був, — бо той світ тепер переписаний наново», — каже пан Пйотр.

Експерт нагадує, що Україна має складну історію — і найбільшу історичну ціну заплатили ті її терени, які були ближче до Росії. Але наразі дуже змінилося позиціонування Росії в світі. Нові держави, які вступають до НАТО, певні погрози щодо газу — все це мотивує Європу до єдності. Тож генеральна лінія різних складових ЄС ніколи не була настільки однозначною. І на тлі того, що відбувається, надважливо збирати історії очевидців.

«Збирання свідчень людей є дуже важливою працею. Беручи до уваги еволюцію травми, можемо бачити, що такі свідчення легше здобувати безпосередньо після важких моментів. Або вже набагато пізніше», — пояснює Цивінський.

Багато жертв одразу після пережитого жаху не можуть нічого розповісти, а через деякий час елементи посттравматичної пам’яті підлягають забуттю. Пізніше може відбуватися певне запозичення фактів або їхньої інтерпретації. Тому саме перші записи дуже важливі і цінні не тільки для істориків чи вчителів, але також і для правників, які будуть займатися цим конфліктом.

Цивінський зазначає, що ті 35 тисяч (наразі вже понад 40 тисяч) історій, які зібрано у Музеї «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова, — це тільки початок. Експерт наголошує: записати свідчення та зберегти те, що вже записане — це найважливіше зараз. 

«Це має вартість в моральній і навчальній оцінці — Україна і світ ще будуть шукати механізми для демонстрації цього. Кількість і якість матеріалу в майбутньому відіграють гігантську роль», — каже Цивінський.

У пана Пйотра немає сумнівів, що війна буде виграна не кількістю танків, а духом. Адже дух боротьби є набагато вартіснішим за танки, установки чи кораблі на Чорному морі. Читате повне інтерв’ю за посиланням bit.ly/3EjDEnH

Ексклюзивне інтерв’ю Пйотра Цивінського увійшло до Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова. Це наймасштабніший у світі архів історій мирних мешканців України, які постраждали від війни. Архів Музею налічує вже понад 40 000 історій.

Кожна історія важлива. Розкажіть свою! Поділитися історією можна так:

— напишіть вашу історію на власній Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних #розкажіть_свою_історію та запросіть друзів долучитися;
— скористайтеся чат-ботом t.me/civilvoicesmuseum_bot у Telegram;
— відвідайте портал Музею https://civilvoicesmuseum.org/ та натисніть «Розповісти історію» праворуч зверху;
— зателефонуйте на безкоштовну гарячу лінію 0 (800) 509 001