У Києві стартував 5-й етап навчання кризових психологів Штабу Ахметова
Сьогодні, 17 квітня, у Києві розпочався 5-й модуль курсу «Травма війни». Навчання проходять 250 психологів, які працюватимуть або вже допомагають дітям і сім’ям із Донбасу. Тема цього модуля: «Робота з травмою у тривалому консультуванні». Заняття проводить координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Альона Лук’янчук і гештальт-терапевт Олена Коссе, котрі спеціалізуються на роботі з травматичними переживаннями і психосоматичними розладами.
Фахівці знають, робота з психічною травмою — це тривала й важка праця як для людей, котрі звернулися по допомогу, так і для терапевтів. Причому, травмою може стати будь-яка значуща для людини подія: обман, зрада, розчарування, несправедливість, насильство, смерть близької людини, переживання, втрата, будь-яка криза, хвороба. А тим більше війна! Об усі ці події одні люди можуть поранитися, натомість для інших ці ж події можуть стати частиною власного досвіду.
Але негативні переживання чи неконструктивні способи поведінки, які слугують причиною звернення до психолога, зазвичай не зв’язуються з травмою, особливо якщо вона трапилася давно. Є травми, про які ми не пам’ятаємо на свідомому рівні, але добре пам’ятаємо на рівні несвідомому. Особливу силу і вплив на життя людини мають дитячі психологічні травми.
Саме про це йтиметься на 5-му модулі в Києві, який проводить Гуманітарний штаб Ріната Ахметова для підготування психологів курсу «Травма війни». Альона Лук’янчук та Олена Коссе розкажуть про те, як працювати із сім’єю в довгостроковому консультуванні та як психолог може допомогти у відновленні після травми.
«Тривале консультування — це вже не кризова допомога, а робота із застиглою травмою, яка може проявитися через п’ять-десять років після негативної події, — пояснила Альона Лук’янчук. — Психолог має розуміти, що відбувається із так званого нашарування травми. Наприклад, як переносить і переживає воєнні події дитина чи підліток, який пережив у минулому насильство?»
Травма всередині нас подібна до сплячого вулкана, може до певної миті не нагадувати про себе, чекати свого часу. Але щойно виникнуть асоціації, схожі на «те», «ту», «того» (особа, слово, знайома інтонація, мелодія, запах тощо), старий болючий спогад реанімується і травма проживається ще й ще, раз за разом…
Тому настільки важливими є допомога й підтримка психолога. У період проживання горя, болю, страху, образ, розчарувань, ослаблення внутрішніх опор вона дозволяє знайти сили і продовжити жити далі.
Нагадаємо, проект «Травма війни» Гуманітарного штабу Ріната Ахметова з підготування кризових психологів стартував у листопаді 2014 року. Для участі було відібрано 250 найкращих фахівців з усієї України, які вже мають диплом психолога. Навчання проходить безкоштовно. Роботу тренерів оплачує Гуманітарний штаб. На сьогодні, це єдиний в Україні проект, спрямований на підготовку фахівців, що працюють із травмою війни, і відновлення психологічного стану переселенців із Донбасу та жителів зони АТО. Проект Штабу унікальний не тільки своєю масштабністю й добором тренерів, а й тим, що фахівці, які проходять курс, вже почали працювати з людьми, як у населених пунктах Донбасу, не підконтрольних українській владі, так і на підконтрольних Україні територіях.