У Києві стартує завершальний етап навчання кризових психологів Штабу Ахметова
11 травня в Києві розпочнеться 6-й, заключний, модуль курсу «Травма війни». Навчання 250 психологів, котрі допомагають як людям, що проживають на територіях Донецької та Луганської області, так і переселенцям, впоратися із психологічними травмами, добігає кінця. Тема цього модуля: «Травма фокусування. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)». Заняття проводить лікар-психотерапевт, дитячий психіатр, співзасновник і голова Правління Українського інституту КПТ Олег Романчук.
Когнітивно-поведінкова терапія — одна з найпопулярніших форм психотерапевтичної допомоги людям, що страждають на широкий спектр захворювань — тривоги, фобії, депресії й залежності. Саме з такими проблемами щодня стикаються переселенці та люди, що проживають на обстрілюваних територіях під час військових дій.
Не секрет, що наші думки відіграють фундаментальну роль у формуванні нашої поведінки. У результаті люди часто відчувають таке, що лише переконує їх у неправильній думці. Такі переконання можуть призвести до проблем у родині, на роботі та навчанні. Наприклад, у людини, що страждає заниженою самооцінкою, можуть виникнути негативні думки про саму себе або власні здібності. У результаті людина може замкнутися й почати уникати ситуацій соціальної взаємодії. Мета КПТ полягає в навчанні пацієнтів того, що вони не можуть контролювати всі аспекти світу навколо них, але цілком можуть взяти під контроль свою інтерпретацію цього світу і взаємодію з ним.
«6 модуль присвячений роботі із посттравматичним розладом за допомогою методів Когнітивно-поведінкового підходу, — розповіла координатор Психологічної служби Гуманітарного штабу Альона Лук’янчук. — Це травмосфокусований підхід, який полегшує протікання симптомів (флешбеки, м’язові затиски, розлади сну, панічні атаки) і дозволяє людині, що перенесла травматичні події та має ознаки посттравматичного розладу, ефективно позбутися хворобливих симптомів і адаптуватися в соціумі».
Здебільшого КПТ — це поступовий процес, який допомагає людині зробити додаткові кроки до зміни поведінки. Той, хто страждає на соціофобію, може почати з того, що просто уявить себе в соціальній ситуації, яка викликає занепокоєння. Потім він може пробувати розмовляти з друзями, членами сім’ї та знайомими. Коли постійно рухаєшся до мети, то процес здається менш складним, а самі цілі — цілком досяжними.
Нагадаємо, проект «Травма війни» Гуманітарного штабу Ріната Ахметова з підготування кризових психологів стартував у листопаді 2014 року. Для участі було відібрано 250 найкращих фахівців з усієї України, які вже мають диплом психолога. Навчання проходить безкоштовно. Роботу тренерів оплачує Гуманітарний штаб. На сьогодні, це єдиний в Україні проект, спрямований на підготовку фахівців, що працюють із травмою війни, і відновлення психологічного стану переселенців із Донбасу та жителів зони АТО. Проект Штабу унікальний не тільки своєю масштабністю й добором тренерів, а й тим, що фахівці, які проходять курс, вже почали працювати з людьми, як у населених пунктах Донбасу, не підконтрольних українській владі, так і на підконтрольних Україні територіях.