«У 25% переселенців — симптоми депресії і тривоги», — експерт Українського НДІ соціальної й судової психіатрії та наркології МОЗ України
Чверть вимушених переселенців в Україні страждають депресією і тривогою, а кожен другий говорить, що взагалі не знає, чи потрібна йому психологічна допомога й що така допомога є. Такі дані озвучили експерти під час дводенної міжнародної конференції «Травма війни: психологічна допомога й реабілітація», організованої Гуманітарним штабом Ріната Ахметова.
У конференції беруть участь найкращі українські та міжнародні фахівці, які працюють із посттравматичним стресовим розладом і які, зокрема, займалися реабілітацією дорослих і дітей, котрі зіткнулися з війною.
За словами учасниці конференції Ірини Пінчук, директора Українського НДІ соціальної й судової психіатрії та наркології МОЗ України, тільки 25% із переселенців планують повернутися на цей момент у свої будинки в зоні проведення АТО — адже на сьогодні немає державної програми з інтеграції людей у суспільство в регіонах, куди вони переселилися, так і програми з повернення.
«Наш інститут вивчав потреби переселенців. У дослідженні взяли участь 5 регіонів. З’ясувалося, що причиною переселення (86%) стали бойові дії. І саме звідти люди виїжджають. Більшість переселенців живуть без допомоги держави, психологів та відповідних служб. Вони живуть у родичів, знайомих. 57% із них переїхали з дітьми. Тому під час планування психологічної та соціальної допомоги потрібно розгортати, насамперед, служби допомоги дітям», — розповіла у своєму виступі на конференції Ірина Пінчук.
За її словами, також особливої уваги потребують і волонтери та соціальні працівники, котрі допомагають переживати «травму війни». Згідно з результатами дослідження стресостійкості волонтерів, соціальних працівників, 41% з опитаних почувають втому, байдужість до роботи. А 14% волонтерів, 8% соціальних працівників, 6% психологів говорять, що взагалі не можуть займатися своєю роботою деякий час.
Серед учасників конференції, організованої Гуманітарним штабом, — також і співробітники психологічної служби, яка була відкрита з ініціативи Ріната Ахметова і вже кілька місяців працює при Штабі.
По суті, зараз це — єдина психологічна служба, фахівці якої працюють у зоні АТО. Упродовж двох місяців 25 психологів у Донецькій, Одеській, Харківській і Запорізькій областях працюють із переселенцями та їхніми дітьми. Робота психологів вже дає перші результати — діти почали спокійніше спати, перестали боятися різких звуків. Діти відновлюються швидше, ніж дорослі. Із дорослими попереду довгий період індивідуального психологічного відновлення. Ускладнює ситуацію те, що військові дії не закінчилися, і люди в Україні продовжують жити у стані постійного стресу.
Але очевидно, що 25 осіб не можуть забезпечити кваліфікованою психологічною допомогою кожного, кому довелося побачити жахи війни. «Тому, розуміючи важливість проблеми, Рінат Ахметов доручив гуманітарному штабу підготувати 300 кризових психологів для роботи з людьми, психіка яких травмована війною. Донбасу потрібні добрі психологи. Ми винесемо цей проект на обговорення учасників і проведемо сесію стратегічного планування», — повідомила координатор Гуманітарного штабу Римма Філь. А накопиченим за місяці роботи унікальним досвідом психологи Штабу Ахметова готові ділитися з колегами й волонтерами.
Нагадуємо, що конференція «Травми війни: психологічна допомога й реабілітація» проходить у Києві 18–19 листопада.